2018
01.08

Mám rád, když v období Nového roku neslyšíme různé Jobovy zvěsti a katastrofické scénáře či bilance, ale můžeme si poslechnout zprávy příznivé a nadějné. Zejména pokud se týkají naší oblíbené Doom scény a jsou důkazem její stálé životaschopnosti a vitality.

ModDB patří mezi tradiční a zavedené stránky, které slouží jako domov a základna pro autory modifikací nejrůznějších známých i méně známých titulů. Talentovaní tvůrci zde mohou nahrávat a sdílet výsledky své práce a vylepšovat originály her k obrazu svému. Každoročně na sklonku roku tento server vyhlašuje anketu Mod of the Year, ve které čtenáři a hráči vybírají nejlepší modifikace z rovné stovky nominovaných.

A právě modifikace pro Doom – 24 let staré a přitom věčně mladé hry, dosáhla v letošním roce mety nejvyšší. Brutal Doom, tradiční a osvědčená modifikace, jehož autorem je Marcos “Sgt. Mark IV” Abenante, slavně v anketě zvítězil a stal se modem roku. Vítězství je jistě satisfakcí pro mnohými doomery nenáviděného autora, což ho určitě podpoří v jeho další tvůrčí práci.

Jedná se též o významnou událost pro celou doomovskou komunitu. Ačkoliv zdánlivě počet hráčů klesá i aktivita různých serverů pomalu ustává, vítězství Brutal Doomu je dokladem o tom, že hráči mají Doom stále rádi. A hlavně, že jej stále prohání na svých počítačích. Pokud zabrousíte na specializované servery věnované Doomu, kupříkladu Doomworld, ZDoom forum nebo do četných specializovaných skupin na Facebooku, neustále se na nich objevují oznámení o nových projektech nebo o dokončení těch připravovaných.

Jsem rád, že letošní první článek na našich stránkách přináší optimistický výhled do budoucnosti. Všem doomerům přeji do Nového roku mnoho herních úspěchů a spoustu dohraných levelů. Ať nám naše vášeň pro Doom přináší nadále hodně radosti a potěšení.