11.10
Autor: Ronald “Dutch Doomer” Lubbelinkhof (27. 1. 2019)
DWMiniwad Club CZ – listopad 2020
Jako druhý v pořadí listopadového DWMiniwad Clubu nám jeho organizátoři nabízejí projekt Concrete Rage. Nejedná se o solitární mapu, ale tentokrát máme k dispozici dvě úrovně. Nebylo tomu tak hned v době vydání, jelikož mapa na prvním slotu byla přidána později a jedná se o starší dílko z archivu autora.
Tvůrcem je holandský doomer Dutch Doomer, nebo také Dutch Devil. Jeho vynikající designérský um byl léty prověřen a má za sebou ocenění Cacowards roku 2005 za svou mapu Total Control a rovněž byl ve stejném roce ohodnocen titulem Runner Up za level Altar of Evil. V neposlední řadě získal roku 2006 ocenění Mapper roku.
Autorova vyznamenání naznačují, že od Concrete Rage můžeme očekávat perfektní herní zážitek, a to se mi také potvrdilo. Nejedná se sice o převratné dílo, za které by si Dutch Doomer zopakoval cenu Cacowards, ale levely jsou rozhodně velice kvalitní s excelentní hratelností.
Oba jsou tech based zaměřené. První se odehrává výhradně v komplexu základny a slouží v podstatě na rozehřátí. Druhá, rozsáhlejší mapa hráče vyšle i do exteriérů a jeskynních chodeb. Dutch Devil využívá výhradně originálních grafických zdrojů původní hry, takže nečekejte nová monstra či textury a herní zážitek se nese v intencích klasické doomovské hratelnosti.
První základna není plošně příliš rozsáhlá, ale oplývá propletenými chodbami a atmosférou mi připomíná spíše první Doom. Design je čistý a vyladěný, je vidět profesionální designérská práce. Váš průzkum můžete vést z více směrů, buď nejprve zkoumáte interiéry, nebo se z okna vrhnete na nádvoří a průzkum vedete zvenčí, i když se také touto cestou vrátíte na začátek. Akce je rychlá a plynulá, nepřátel není mnoho, zejména se jedná o vojáčky a impy, nicméně díky jejich strategickému rozmístění si musíte dávat pozor. Tím spíš, když se při opakovaném průzkumu znovu teleportují na již vyčištěná místa. Nicméně je obtížnost adekvátní a pohodlně zvládnutelná na Ultra Violence. V závěru přibudou i baroni a vytvoří pěknou skrumáž na nádvoří před východem.
Druhá mapa je podstatně větší a obsáhlejší, co se týče plošného rozsahu. Začínáte opět v interiéru základny, ale tentokrát se dostanete i mimo budovy a váš průchod bude pokračovat směrem do hloubky skalnatého podzemí, kde strávíte podstatnou část mapy. I odpor je rozsáhlejší a najdete zde i ty těžší potvůrky. Naštěstí jdou proti vám po jednom a nikoliv ve skupinách, takže žádný slaughter fest se nekoná.
Mapa je opět nelineární a někdy procházíte úseky úrovně opakovaně. Designér využil i teleportu, jenž slouží k přenosu na nepřístupnou druhou část skalní plošiny. Akce se opět nese v zavedeném standardu, čeká vás převaha základních monster se zmíněnou příměsí těžších kalibrů se zaklínačem na závěr. Při návratu prozkoumanými úseky se opět teleportují protivníci, což osvěžuje hratelnost a hra neupadá do stereotypu. Obtížnost druhé mapy je náročnější, ale taky adekvátní Ultra Violence obtížnosti, i když nám autor připravil některé pastičky s rizikem vašeho úmrtí.
Dutch Devil nám ve svém projektu přináší profesionálně ztvárněné mapy plné akce a zábavného průzkumu. Boje jsou v podstatě kontinuální s vyladěnou obtížností a příjemně se u nich odreagujete. Podařilo se mi najít u obou úrovní všechny secrety, takže můj herní zážitek byl uspokojen po všech stránkách.
Concrete Rage nelze hodnotit jinak než příznivě a pokud hledáte mapy, které vám nezaberou příliš herního času a přinesou zábavnou hratelnost na pozadí kvalitního designu, Concrete Rage bude přesně pro vás. Autoři DWMiniwad Clubu mají tento měsíc při výběru map zatím šťastnou ruku.
Concrete Rage je určen pro projekty využívající ZDoom technologii. Ale v textovém souboru autor uvádí, že by měl fungovat i pod PrBoomem. Instalační balíček si rozbalíte do adresáře s vaším oblíbeným portem a spustíte přetažením souboru DDRAGE.WAD na spouštěcí soubor portu. Při potížích můžete konzultovat náš článek o spouštění WAD souborů.
Odkazy:
Concrete Rage – DWMiniwad Club DoomWorld
No Comment.
Add Your Comment