2021
07.07

Autor: Decay, Doomkid, Razgriz (8. 3. 2021)

DWmegawad Club CZ – červen 2021

Musím říci, že tvůrci měsíční akce DWmegawad Club na DoomWorldu neměli tentokrát šťastnou ruku. Svědčí o tom minimální účast českých hráčů v tuzemské mutaci akce, a tak komentování jsem se zhostil v červnu pouze já. Bourgeois Megawad je totiž poměrně specifickým projektem, a ačkoliv si své fanoušky určitě najde, já jsem s ním nebyl příliš spokojen a svým zaměřením opravdu nebyl pro mě.

Jak jste z mých článků určitě dříve poznali, multiplayer je pro mne cizí a společná klání vyhledávám opravdu raritně. A v tom je zcela jistě příčina mého rozčarování z Bourgeois Megawadu. Tento projekt je totiž v podstatě kolekcí deathmatchových úrovní, jen upravených pro hru jednoho hráče přidáním monster. Cožpak o to, idea je to zajímavá, ovšem multiplayerové zaměření přináší specifický level design a hratelnost, jež mi prostě nesedí. Megawad si můžete zahrát nejen sami, ale i v kooperativním režimu nebo jako deathmatch.

Autory jsou tři známé tváře Doom komunity. Zajímavé tituly Adama Posta, známějšího pod nickem Doomkid, jste mohli na našem blogu již poznat, zejména jeho dvoudílná série pod jménem Rowdy Rudy s neohroženým afroamerickým Doomguyem v hlavní roli stojí za zmínku. A jak je tedy vidět, jeho poslední dobou hektická tvůrčí aktivita nepolevuje. Dalšími designéry jsou Razgriz a Decay, kteří pracují na ryze deathmatchových projektech, takže se jejich talent u Bourgeois Megawadu mohl naplno projevit. Projekt sestává jednak ze zbrusu nových úrovní, ale také zahrnuje již dříve vytvořené mapy, jež byly upraveny k docílení vanilla kompatibility.

Megawad sestává ze třiceti úrovní. Absentují tajné mapy a důvod je zřejmý – styl designu. Všechny úrovně jsou totiž vytvořeny v arénovém stylu, abyste se mohli věnovat hektickým soubojům. Jednotlivé arény jsou až na výjimky kompaktní, sevřené, exteriéry jsou jen v menšíně, nehrozí žádné bloudění, jelikož je všechno podřízeno přímočarosti a rychlé akci. Nemusíte ani přemýšlet nad postupem, vše je intuitivní a klíče se nabízejí prakticky samy. Jen jednou jsem musel zapátrat, kde se potřebná přístupová karta skrývá, ale to byla opravdu výjimka a jinak vše plynule odsýpalo jako po másle.

Každý level obsahuje pouze jeden secret a možná úplně poprvé jsem měl v megawadu všechna tajemství kompletní.  Navíc se v podstatě většinou o žádné klasické skryté zdi nebo zapadlé kouty nejedná, ale čárka za nalezení secretu se vám odškrtne pouhým nalezením klíče nebo zbraně, takže secrety jsou v megawadu čistě pro úplnost. Jen několikrát vás hra odmění power-upem či bonusem, který se skrývá na římse nebo ve vzdálenější části mapy, kterou nemusíte navštívit. Ale hledači tajemství budou každopádně zklamáni.

Nepřátelé jsou v mapách mnohdy docela napěchováni. Na třetí obtížnost, kterou jsem si nastavil, jsou jejich počty relativně nižší, ovšem rozestavěni jsou tak, aby vás co nejvíc poškodili. Buď se na vás hrnou v početném zástupu, nebo se na strategickém místě nachází boss nebo těžší potvůrka. která vás má možnost ostřelovat zdálky. Klíčový je, tak jako v deathmatchi, rychlý pohyb bez možnosti promýšlení postupu a o vašem úspěchu či porážce rozhodují rychlé reakce. Čtvrtou obtížnost jsem zkoušel, ale příliš ji nedával, jelikož je hra tuhá od samotného začátku. Zaznamenal jsem určitou nevyváženost, některé mapy byly možná až příliš snadné a jiné daly notně zabrat i na třetí obtížnost. Kupříkladu první mapa by mohla možná některé hráče i odradit, na Ultra Violence se opravdu hrála špatně.

Těm doomerům, co hráli příběhy černého mariňáka Rudyho od Doomkida, budou jistě povědomé upgradované zbraně, které tyto modifikace zahrnovaly. Střelné zbraně se mi jevily identické jako originální Doom, s výjimkou kulometu, který má vyšší kadenci. A pistoli vystřídala přesnější puška, také chrlící své kulky rychleji. Cenná vylepšení mají motorová pila a hlavně berserk, jež mají daleko vyšší účinnost a s berserkem si můžete hravě troufnout na silnější nepřátele, jako jsou revenanti, baroni i mancubusové. Každá mapa bohužel začíná s “rifle” startem, takže nemáte při hře výhodu sesbíraného arzenálu, ale začínáte pokaždé od nuly.

I přes tuhé souboje je herní doba směšně krátká, jelikož většinu levelů zvládnete opravdu za pár minut. Cílem tvůrců byl patrně intenzivní akční zážitek, nicméně mně podobný překotný styl hraní opravdu neuspokojoval. Pokud si budete chtít počíst o jednotlivých arénách, jak jsem je komentoval na Anorakově blogu, texty se mi psaly velice špatně, protož mi všechny mapy splývaly v jednolitý celek. Snad až v závěru nastala určitá změna a hratelnost se mi jevila poněkud pestřejší. Ačkoliv mají mapy různý grafický vzhled a prostředí, systém hry je stále stejný.

Obávám se, že Bourgeois Megawad bude vyhovovat pouze deathmatchovým puristům, kteří si mohou vyzkoušet offline multiplayer a vypořádat si to s náloží potvor. Hloubavější hráči, rádi přemýšlející o postupu, a fanoušci rozsáhlých map budou muset sáhnout po jiném projektu. Jde o zajímavý experiment, za to zaslouží autoři respekt, ale pro specifickou skupinu hráčů. Ti se mohou vyřádit u speedrunů a podobných kratochvílí, ale mně tedy Bourgeois Megawad příliš nebavil.

Instalace:

Bourgeois Megawad nevyžaduje jako vanilla projekt žádné specifické nároky. Takže jej spustíte v podstatě pod jakýmkoliv portem. Pod GZ Doomem hra běžela naprosto bez problémů. Potřebujete iWAD Doom 2 – tedy DOOM2.WAD. Pod odkazem s downloadem najdete opravenou verzi pod názvem Bourgfix.zip. Balíček obsahuje klasický WAD BourgFix.WAD pro použití s porty, BourgFix_Unity.WAD pro spouštění pod Steam verzí Doomu, což jsem nezkoušel, a dále jako bonus hudební WADy. Hru spustíte přetažením souborů BourgFix.WAD a BourgFix.DEH na spouštěcí soubor vašeho oblíbeného portu. Při potížích můžete konzultovat náš článek o spouštění WAD souborů.

Odkazy:

Download

Bourgeois Megawad –  DWmegawad Club CZ

Bourgeois Megawad –  DWmegawad Club

Bourgeois Megawad – idGames

Bourgeois Megawad – DoomWorld Forum

Bourgeois Megawad – ModDB

Bourgeois Megawad – ZDoom Forum

Bourgeois Megawad – komentovaný gameplay

Appendix: Popis jednotlivých úrovní

Map 1: Darken

Megawad je složen z deathmatchových map, které byly upraveny pro single player. Čeká vás tedy rychlá arénová hratelnost. Hned v první mapě sesbíráte všechny zbraně hned na počátku, balancujete mezi útoky protivníků, přičemž vás autoři nešetří a staví proti vám mancubuse či revenanty. Kulomet má větší kadenci, místo pistole disponujete Doomkidovou puškou známou z jeho projektů s Rowdy Rudym. Nepřátelé vás postřelují z výšky, propletete se mezi nimi a zpřístupníte si bránu, skrze ni skočíte do secretu, kde je žlutý klíč, který nicméně potřebujete i tak, abyste dosáhli k východu. Před východem je ještě plocha se zaklínačem na malém pódiu. Akce je opravdu rychlá a zatím pohodová, jen musíte být neustále v pohybu.

Map 2: Keepsake

Podobně založená úroveň, široké chodby a plochy s vyvýšeninami, spolu se strategicky rozmístěnými revenanty. Zjišťujeme, že se každá mapa bude hrát zřejmě s pistol startem, takže začínáte opět jen s puškou. Ale nebojte se, zbraně se nachází poblíž, berserk je velice účinný a máte ho hned zpočátku. Opět stejné schéma, vyhýbáte se útokům nepřátel, jediným zádrhelem, pokud vás netrefí revenanti z povzdálí, jsou po sebrání modrého klíče tři kulometčíci na podstavci, které jsem hned nezaregistroval, a dali mi co proto. Na třetí obtížnost akce pohodová, secrety zatím v každé mapě po jednom a spočívají v přeskočení na plošinu nebo průchodu přes okno na římsu s municí a plazmovkou. Ono se asi neočekává, že v podobně laděných úrovních budete šmejdit a tlačit na zdi.

Map 3: Solitary Refinement

Třetí mapa je poněkud členitější. Důležitý je element strafe jumpu, kterým se dostanete k východu chráněným dveřmi pro modrý klíč. Jinak musíte skočit do arény a čelit útokům nepřátel, zejména arachnotroni po vás pálí skrze mříže. Skrumáže jsou intenzivnější a naštěstí najdete i plazmovku. Nepřátel je 84, takže vás boje zaměstnají poněkud více, zejména pokud se ocitnete v uzavřené oblasti. Ale na třetí obtížnost vše zvládnutelné. Secret spočívá opět v přeskoku na vzdálené místo s teleportem, kde najdete BFG. Zatím stále stejné schéma hratelnosti.

Map 4: Tutorial Works

Opravdu se o Bourgeois Megawadu těžko píše. Opět nádvoří, v němž jsou roztroušeni nepřátelé kolem bez ladu a skladu, revenant nahoře na zdi, impové, posléze v chodbě směrem nahoru se objeví mancubus a arachnotroni, za rohem se skrývá revenant a po sestupu po schodech další mutanti. Balancujete mezi nimi a pálíte ze zbraní, jež jsou vám naservírovány jako na stříbrném podnosu. Za modrou bariérou se skrývá BFG, jež budete potřebovat, jelikož se na vás vrhnou baroni. Zajímavý secret s plakátem slibujícím nekonečnou dovolenou a s health sférou jako bonus. Nic víc co dodat.

Map 5: Almighty Sleep

Pátý level je pestřejší, ocitáte se ve skrumáži nepřátel, revenanti vás ostřelují zdálky a na nádvoří jsou další potvory, mezi kterými musíte rychle kličkovat, abyste se vyhnuli střelám. Pak proniknete chodbou, kde se za bariérou schovává zaklínač a dalšími cestičkami proniknete k teleportu, který před vámi vypustí revenanty a kyberdémona, kteří na vás spustí palbu. Zjišťuji, že pila, a hlavně berserk je vylepšený docela výrazně a dá se s ním na pohodu zlikvidovat i baron. Kyberdémona jsem nechal žít a utekl jsem východem do další mapy.

Map 6: Fade

Konečně architektonicky zajímavější úroveň, v aréně se na vysokých stěnách proti vám postaví spousta zombie pidižvíků a arachnotroni, pokud se dáte na druhou stranu, objevíte zaklínače. Jakmile projdete kolem nepřátel, čeká vás v další fázi kyberdémon, stojící na sloupu. Mapa se nicméně dá projít z obou směrů, jež máte k dispozici. Chvilku mi trvalo, než jsem našel cestu na teleport, jenž mě přenesl k východu, který je jinak nedostupný.

Map 7: Tech Simple

Mapa je plošně rozsáhlejší a tech based laděná. Na rozsáhlém nádvoří kličkujete před palbou potvor z Marsu, vejdete do širokých chodeb komplexu, a nakonec se dostanete na balkonek, ze kterého přeskočíte na ochoz kolem nádvoří, kde vás očekává klíč. Opět přímočará akce, bez dalších zbytečností kolem, tentokrát už poněkud náročnější.

Map 8: Dwango´d Decay

Level je sice jako obvykle lineární, ale alespoň vytváří dojem komplikovanějšího postupu, potřebujete dokonce tři klíče. Stoupáte po schodištích a musíte prozkoumat dvě rozsáhlejší arény, a dokonce si spínačem sjednáte přístup k teleportu, jenž potřebujete k získání žlutého klíče. Žluté dveře jsou dokonce dvoje a k modrému klíči se tak máte možnost dostat ze dvou stran. Secret jako obvykle nestojí za řeč, jenom raketomet, jenž je velice snadno přístupný a označení jako tajemství je čistě symbolické.

Map 9: It´s Not a Donut

Poněkud obtížnější arénový typ mapy. Zprvu pronikáte chodbami, jež obkružují rozsáhlé nádvoří zaplněné nepřáteli. Problémem není ani osazenstvo promenádující se po otevřené ploše, ale revenanti usazení na protější straně, stejně tak na vzdálených sloupech, a navíc skvadra kulometčíků, vykukujících z oken po docílení určité pozice na nádvoří.  Podařilo se mi to až na několikátý pokus, i když papírově díky dostupnosti silných zbraní by to měl být snadný oříšek. Po získání červeného klíče opět postupujete chodbami, z větší části již vyčištěnými, až k východu.

Map 10: Broken Format

Plošně rozsáhlá jednoduchá venkovní aréna, v níž si to zprvu rozdáte se záplavou těch slabších nepřátel. K soubojům na férovku opravdu nepotřebujete berserk a prasátka se dají elegantně zlikvidovat pěstí, i když na několik zásahů. V dálce vidíte kulometčíky, začnou se objevovat kakodémoni a ztracené duše. Pobíháte po prostranství a chodbami a kosíte posléze i ty těžší protivníky, kteří vás mohou zasáhnout zdálky z mírně vyvýšených oblastí. Mapa skončila ani jsem se nenadál a jako secret se počítalo nalezení modrých dveří vedoucích k východu.

Map 11: Operation Vanilla Extract

Veliice zábavná úroveň, sice opět lineární, ale docela vyniká pestrou skladbou nepřátel. Zprvu probíháte interiéry, pohlédnete ven mřížovým oknem, kde na vás čeká kyberdémon. Další chodbou k němu seběhnete a musíte si to s ním vyřídit, jinak se nedostanete dál. Stiskem spínače aktivujete “secret” s BFG a ve skalnatém prostranství na vás čekají baroni, mancubusové a revenanti. Zbytek úrovně je hračkou, i když se na vás vyhrne další nálož vojáčků a impů. BFG vás v boji dokonale jistí.

Map 12: Deactivation

Poněkud obtížnější oříšek. Seberete zbraně, zlikvidujete kulometčíky a nabíhající vojáčky a uvidíte plochu, kterou hlídá rozzuřený spider mastermind. Musíte honem sebrat raketomet, ukrýt se a zlikvidovat zaklínače, jenž hlídá venkovní plochu z okénka. Pavouka jsem vyřešil pouze s pomocí pily, což se mi zdá trochu moc jednoduché. Pak vystoupáte po schodech a likvidujete zbylý odpor již docela snadno. Sebrání červeného klíče vypustí revenanty, ale pomocí plazmovky nebo BFG byla jejich eliminace jednoduchá. K otevření východu potřebujete všechny klíče, které sbíráte průběžně během akce, takže vás nic nezdržuje.

Map 13: Grey Noise

Nešťastná třináctka a level opět trochu náročnější díky strategickému umístění nepřátel. Pobíháte v tech based zaměřených prostorách a vyhýbáte se střelám od revenantů a samotného kyberdémona. Stoupáte po schodech a využíváte i přeskoků mezi jednotlivými patry a jste neustále pod palbou, chvíli mi trvalo, než se mi podařilo počet mutantů zredukovat. Pak se již mapa hrála lépe, i když se neustále na vás vrhají stále noví. V zápalu boje si ani nepamatuji, kde jsem přišel k tradičně jedinému secretu.

Map 14: Joint Effort

Zdá se, že autoři postupně navyšují náročnost. Další tech based mapa a aréna našlapaná nepřáteli. Centrální otevřená část se dá obejít kolem, abyste se dostali k teleportu, který vás přenese do dalších prostor, kde se nachází skupina revenantů, kteří na vás mohou pálit oknem do centrálního nádvoří. Nepřátel je dost a jsou velice důmyslně strategicky rozmístěni, i tam kde bych očekával klid a možnost úkrytu, proto jsem umíral docela často. Navíc plazmovka je zastrčená v rohu arény a musíte se k ní prokousat hordou mutantů lačnících po krvi. Nakonec jsem ale level zvládl.

Map 15: Chaotic Zone

Čistokrevný slaughter fest. Tři kyberdémoni strážící klíče, nesmrtelnost hned na počátku a musíte ji takticky využít, abyste získali žlutý klíč a otevřeli si první dveře, za nimiž se skrývá BFG. Nesmrtelnost vám tak akorát vystačí a dále musíte postupovat opatrněji, i když hratelnost spočívá v rychlém kličkování mezi nepřáteli. Klíče se nacházejí na stupních s kyberdémony, musíte se na ně dostat přeskoky z výšky a s bossy se zkrátka musíte vypořádat ať chcete nebo ne, jelikož klíče vám jenom tak bez odporu nevydají. Po vyčištění prostranství zabrousíte do interiérů ve skalnatých jeskyních, aby se pak venku objevila další nálož revenantů a mancubusů. Ale ti šli zvládnout levou zadní a nic mi již nebránilo vystoupat k východu.

Map 16: Brushed Off

Aréna v tech based stylu s částečnou přítomností přírodních komponent v podobě skalisek. Nepřátel opět na malé prostoru přehršel, za zády kulometčíci, nádvoří stráží spider mastermind a všude kolem další havěť. Navíc jediné volné schodiště je zaplevelené prasaty a zombie vojáky. Takže jsem umíral docela často, než jsem vyčistil první místnost, která mi poskytla krátkodobý azyl. Po aktivaci spínače se objeví teleport, kterým se dostanete do druhé části mapy a můžete si to vyřídit s pavoukem. Nicméně i tak ještě není vyhráno, jelikož se na nádvoří objeví pro změnu kyberdémon. Akce je intenzivní i na třetí obtížnost a tu čtvrtou raději nezkouším.

Map 17: Demon Base

Klasická deathmatch aréna, jen vyplněná nepřáteli. Můžete vyběhnout přímo na otevřené prostranství, nebo po schodech na vyvýšenou část. Oblast je zaplněná nepřáteli, s výhodou můžete využít jejich vzájemného napadání. Mapa je poměrně jednoduchá po stránce obtížnosti a hraje se na pohodu, vzadu na konci otevřené části je výklenek s arachnotrony, kudy se dostanete k modrému klíči. Ten vede do závěrečné chodby směřující k východu, kde na vás čekají postupně dva zaklínači.

Map 18: Skies the Limits

Tech based zaměřená mapa, tentokrát s poněkud komplikovanějším layoutem a delšími širokými chodbami. Na vyvýšenou část se dostanete teleportem, probojujete se k červenému klíči, což vede k přívalu nepřátel, mezi nimiž na otevřeném prostranství musíte kličkovat. Červeným klíčem otevřete vrata do skladiště, kde se utkáte s další porcí protivníků. Na závěr na vás vybafne spider mastermind a level je u konce.

Map 19: Future Disrespect

Hradní komplex je oděn do gotického kabátku. Začínáte dole na vodní hladině, shora na vás pálí arachnotron schovaný v zamřížovaném okénku. Pomohl s likvidací nalétávajících kakodémonů. Teleportem se dostanete na hradby, kde musíte přeskakovat strafe jumpem přes jednotlivé části hradeb. Nahoře se utkáte na prostranství s řadou protivníků všeho druhu, přičemž z okna vás může zasáhnout i kyberdémon. Po zpřístupnění schůdků proniknete do další části, kde si to vyřídíte se zbytkem osazenstva a kyberdémonem, hlídajícím východ.

Map 20:  Wrong Format

Poněkud obtížnější úroveň, kde těch slabších protivníků je spíše pomálu a jsou jako doplněk. Dominují zejména mancubusové. Mapa je spíše městsky laděná, začínáte na náměstíčku, kde na vás shora střílejí právě tito tlouštíci. Postupujete rovnou za nosem klikatými chodbami, abyste se utkali dokonce s kyberdémonem, který hlídá východ na vyvýšeném schodišti. Zpřístupníte si zamřížovanou bariéru a již poměrně hladce se dostanete k cíli. Disponoval jsem relativně malým množstvím střeliva, munice mohlo být více.

Map 21: Pretending to Be Original

Příliš originální tato pekelná úroveň není. Vyčistíte venkovní plochu, chopíte se brokovnice a musíte eliminovat protivné revenanty. Dařilo se mi je bez problémů likvidovat vylepšenou motorovou pilou. Sestoupíte do krvavé lázně a naleznete červený klíč. Ten vás pošle do další krvavé řeky s revenanty a hell knighty. Modrý klíč způsobí otevření bariéry, odkud se na vás vyhrnou opět revenanti. Pak se již přeskokem dostanete k východu a s pomocí BFG zde přítomný zaklínač není žádnou překážkou.

Map 22: Wango Tango

Velice povedená úroveň, sice s tradičním jednoduchým designem, ale je velice zábavná a dobře hratelná, tentokrát i s větší porcí protivníků. Musíte se dát třemi směry, abyste našli všechny tři klíče, jež vám zpřístupní dvířka k východu. Nepřátel je poměrně mnoho, v úvodu si elegantně zaboxujete pomocí berserku, poté již používáte střelné zbraně a opravdu tančíte mezi přívaly nepřátel, jež se zjevují po sebrání přístupových karet. Na závěr vás čeká souboj se dvěma kyberdémony a spiderem mastermindem, jeden z kyberdémonů se naštěstí rychle odteleportoval na začátek levelu, kde jej ani v podstatě nepotřebujete zabíjet. Velice pěkný kousek.

Map 23: Hell´s Decent

Rozporoval bych název mapy, jelikož peklo rozhodně není slušné, ale ďábelsky prohnané. Hned v úvodu koukáte zamřížovanými okny na dva kyberdémony, kteří vás agresivně bombardují raketami. Naštěstí s jejich pomocí se daří snadněji eliminovat nepřátele přicházející na vás chodbou. Pak pronikáte na otevřené prostranství, kde si modrým klíčem otevřete bránu a zákeřně přímo za zády se vám objeví pavoučí boss. Takže máte o zábavu postaráno. Ve finále si musíte poradit se dvěma bossy před východem. Je zde sice nesmrtelnost, ale získat ji mezi palbou kyberdémoních raket je poněkud iluzorní, pokud nechcete nahrávat pozici a doufat ve štěstí.

Map 24:  Midnight Sacrifice

Další pekelný kousek. Jdete přímo za nosem chodbami a nad vámi na zdech a výstupcích i za zamřížovanými průzory vyčkává spousta nepřátel, aby si vás dala k obědu. Hned na začátku přímo před vámi vás uvítá početná skvadra vojáčků všeho druhu, za nimi revenanti a v pozadí spider mastermind. Nic není jednoduché díky početnému odporu, takže musíte kličkovat a vracet se, abyste nepřátele zlikvidovali. Postupně se dostanete teleportem i nahoru a vyřídíte si to s posledními zbytky nepřátel, kteří s vámi drželi krok. Pěkná a intenzivní řežba.

Map 25: ´Mazing

Mám pocit, že mapy v závěru jsou zábavnější. Ocitnete se v otevřeném prostoru, kde vás postřelují nepřátelé z okolí, včetně zaklínače. Za mřížemi zlověstně koukají pain elementálové. Musíte se dát na úprk, směrem doprava zpacifikovat odpor a chopit se pily, se kterou si poradíte i s mancubusem a pain elementály. Pak již získáte raketomet a hned je boj veselejší. Teleportem se dostanete do vězení, kde je zaklínač, takže je lépe jej zničit na dálku předtím, než vás napadne teleport použít. Získáte červený klíč, jenž vede do úzké chodby, kde pomocí berserku na férovku likvidujete zástup impů. Pak již sesbíráte zbylé klíče a dorazíte k východu.

Map 26: Demade and Dismayed

Tentokrát ve vizuálu dominují dřevěné stěny. Zprvu balancujete mezi nepřáteli po venkovních prostorách, kdy si musíte poradit dokonce se samotným kyberdémonem, abyste postoupili dále. Hlídá totiž důležitý spínač. Další chodbou, v níž vás opět mutanti ostřelují shora, proniknete na nádvoří a výtahem se dostanete na vyvýšenou oblast, kde si v intenzivních bojích musíte probojovat cestu k červenému klíči, jenž vede k východu. Jednoduchá, ale opět výrazně intenzivní mapa, v níž mi tentokrát pila nepomohla, jelikož vás protivní nepřátelé ostřelují zejména z dálky.

Map 27: Discommodius

Lehce goticky laděný hradní komplex. Čistíte rovné chodby, přičemž každá aktivace tlačítka zpřístupní nálož nepřátel. Poté, co si dvakrát zopakujete tento cyklus, se dostanete na otevřené prostranství, kde na vás číhá kyberdémon na sloupu a řada další havěti. Tento souboj je asi nejobtížnější a pak získáte červený klíč a opět rovnou chodbou se dostanete k východu, s doprovodem řady teleportujících se démonů. Designově zcela jednoduchá záležitost.

Map 28: Spiritual World

Ocitnete se pod kamenným blokem, na němž hlídá pavouk mastermind. Musíte se rychle chopit zbraní roztroušených v okolí a zpacifikovat odpor nabíhajících démonů. Postupně procházíte po schodišti, tvrdě bojujete a nahoře se musíte vypořádat s pavoučím bossem. Pak následuje přeskok k teleportu, kterým se dostanete k BFG a k závěrečné části, v níž na vás shora pálí četní revenanti a na sloupku klíč střeží zaklínač. Pro zkušeného hráče nic není překážkou a odpor se dal zvládnout s pomocí těžších zbraní levou zadní.

Map 29: Twilight in September

Poněkud tužší mapa, v níž ale s výhodou využijete berserk, který najdete dokonce dvakrát. Nad vámi na sloupu opět kyberdémon, jehož raketám se musíte vyhýbat, dole hell knightové a prasátka. Vystoupáte schody a musíte získat modrý klíč, který ale brání záplava impů. Rychlou akcí je upižláte berserkem a můžete si otevřít dveře ke kyberdémonovi, kterého provází skvadra dalších obránců. Získáte BFG a tlačítkem si zpřístupníte červený klíč, dokonce mi chvilku trvalo, než jsem jej našel. Nic mi pak nebránilo v cestě k cíli.

Map 30: Delineated Light

Poslední finální úroveň je důstojným zakončením megawadu, dokonce vás čeká Icon of Sin, ovšem naštěstí se s ní nemusíte utkat tváří v tvář. Ale chvíli jsem se zapotil, než jsem přišel na to, jak se mapě dostat na kobylku. V úvodu se rozestřílíte na záplavě snadných enemáků, ale poté vběhnete na otevřené prostranství. Musíte využít sloupky a teleporty, kličkujíce mezi nepřáteli, včetně kyberdémona v pozadí a spider masterminda přímo proti vám. Poté se již při znalosti správných teleportů dostanete k modrému klíči a pak k východu. Icon of Sin bídně hyne aktivací tlačítka exitu.

 

No Comment.

Add Your Comment