10.31
Autor: Matthias (enkeli 33) – 25. 8. 2024
Matthias, asi nejaktivnější člen české doomovské komunity, nás neustále překvapuje svou neúnavnou, takřka renesanční aktivitou. Kromě chovu domácích mazlíčků třeba diskutuje s Urzou na Kanále svobodného přístavu nebo pravidelně publikuje své texty na retro herních stránkách High Voltage. Jak můžete vidět na jeho Doom Wiki profilu nebo na Liquid Doomu, neúnavně pokračuje i ve své designérské činnosti.
V posledním období přispěl svou mapou do avantgardního megawadu Blocked-out. Tento projekt má simulovat pohyb hráče v Doom editoru, takže je tím pádem grafika strohá, kostičkovaná až Minecraftově laděná. Abych se přiznal, tak mne tento projekt díky vizuálu příliš nezaujal.
Druhým projektem s Matthiasovou účastí je dlouho vyvíjený megawad Parallel Doomensions, na němž jako producent zanechala svou stopu i daší česká Doomstar Damned. Matthias a Damned vytvořili po dvou levelech a navíc se Damned zhostil organizační stránky projektu, jehož vývoj ustrnul na mrtvém bodě. Parallel Doomensions je takřka totální konverze, přinášející grafiku i monstra z legendárního titulu Quake do podoby Doom megawadu. Mám ji kompletně dohranou a jedná se o velice povedený a originální projekt.
Třetím a nejnovějším počinem v Matthiasově portfoliu je připravovaný projekt GAYhem 2024, jenž má vzdávat hold LBGT komunitě. Matthias si zabral jeden slot pro svou originální mapu z celkových 29. Nejsem příznivcem přílišného protežování LGBT záležitostí, takže hraní mě příliš neláká, ale nejen duhově zaměření zájemci si mohou vyzkoušet první alfaverzi.
Hlavní náplní dnešního článku bude Matthiasova poslední novinka The Crossroads. Matthias velice rád nazývá své projekty jako megawady, ale v případě tohoto projektu bych jej nazval pouhým mapsetem nebo možná epizodou, jelikož obsahuje pouhých šest úrovní. Do megawadu mají The Crossroads opravdu velice daleko.
Projekt je určen pro fantasy klon Doomu a následovníka Heretica – HeXen, jenž se stal autorovou srdcovkou a nepracoval s ním poprvé. Tento titul, jak je všeobecně známo, neřadí své levely po jednom, ale sdružuje je do tzv. hubů zahrnujících několik navzájem provázaných částí v jednom komplexu. Abych se přiznal, příliš jsem se před započetím své pařby nezačetl do popisku a domníval jsem se, že Crossroads nenabídnou pouhých šest úrovní, ale celých hubů. Takže jsem byl poněkud překvapen, když jsem se ocitl na konci zrovna v okamžiku, kdy jsem se hry naplno ponořil. Krátká herní doba je tak u mě jediným negativem na celém projektu. Jinak jsem byl s Matthiasovým dílkem dokonale spokojen.
Crossroads se drží v intencích původní hry, bez nové grafiky, převzatých monster či podobných doplňků, které u moderních WADů bývají obvyklé. Zkrátka stará dobrá vanilla a zdroje z originální hry. I když se jej pod původními porty typu Chocolate HeXen rozchodit nepodařilo, naštěstí máme náš starý dobrý, nebo spíše moderní a inovovaný GZ Doom či podobné alternativy.
Design je laděn v relativně strohém a přímočarém stylu a u The Crossroads se naplňuje staré známé pořekadlo, že v jednoduchosti je krása. Žádná bludiště, switch hunt či přemýšlení, kde se ve spleti hubu něco událo. Začínáte na prostranství ohraničeném skalisky, odkud se můžete vydat vícero směry. Jedna brána obsahuje spínače, jež musíte odemknout třemi klíči, jež se vydáte hledat do odlišných podúrovní v rámci hubu.
Každá z nich se liší svým tematickým laděním a stylem prostředí, nicméně herní princip a styl zůstává obdobný. V první řadě čelíte různorodým nástrahám prostředí a postupně se prokoušete až k finálnímu bodu, kde vás čeká střetnutí s minibossem, který vám po tuhém boji vydá potřebný klíč. Po odemčení brány pokračujete dále, bojujete v komplexu plném mágů a ve finále podstoupíte masakr v aréně.
Vizuální provedení, ačkoliv jednoduché a bez zbytečných detailů, je esteticky vyladěné k dokonalosti a poskytuje atmosférický vizuální zážitek. Netřeba přidaných externích grafických zdrojů, dobrý designér si vystačí s tím, co poskytuje originální titul.
Perfektně vyladěná je i hratelnost. Vyžaduje nejen rychlé reflexy, ale i špetku zručnosti. Úvodní mapy jsou totiž zaměřeny na zvládnutí problematických pasáží a akce je spíše jako doplněk. Přeskakujete přes lávu, po cestičkách nad žhavým jezerem, čelíte sprškám bodců v chodbách, až se dopídíte bodu zlomu, kde se na vás často vrhne skvadra naštvaných monster. Boss fighty se třemi minibossy nečinily zásadní problémy, a vždycky mi přinesly dobrý pocit z perfektně dokončené akce bez zbytečné frustrace.
Následující levely jsou už poněkud rozsáhlejší a akce přituhuje. Zejména finální aréna dokonale využila schopností těžkého kladiva drtícího nepřátele na padrť. Nechybí samozřejmě závěrečný boss, kterým je čaroděj Heresiarch, u něhož vždycky zapomenu, jak mu přijít na kobylku. Bohužel vás nečeká zasloužená odměna v podobě animace či děkovačky, ale herní zážitek mi to nezkalilo.
A to je vše, přátelé. The Crossroads, ačkoliv neoplývá dlouhou herní dobou, se skvěle povedl. Přestože se nejedná o vrchol Matthiasovy tvorby, hru jsem si perfektně užil. Nabídne vám jedno či dvě herní sezení, ale bohatě naplněné akcí a zábavou. Zejména českým patriotům doporučuji tuto fantasy modifikaci vyzkoušet.
Instalace:
The Crossroads je čistokrevný vanilla projekt, tudíž byste jej měli bez problémů spustit pod běžnými Doom porty. Při hraní pod GZ Doomem jsem nezaznamenal žádné problémy. Hra vyžaduje originální WAD soubor HEXEN.WAD. Po rozbalení instalačního balíčku použijete soubor crossr.WAD a přetažením na spouštěcí soubor příslušného portu si spustíte hru. Při potížích můžete konzultovat náš článek o spouštění WAD souborů.
The Crossroads – Liquid Doom forum
The Crossroads – DoomWorld forum
No Comment.
Add Your Comment