2015
04.28

Revolution!

Revolution! 01

Autor: Thomas van der Velden (2003)

Nezávislá stand alone hra Harmony vystavěná na Doom enginu prezentuje nejen umělecký, ale i designérský talent holandského autora Thomase van der Veldena. V dnešním článku si rozebereme jeho předchozí projekt Revolution!. Jednak výborná kvalita i této modifikace jistě stojí za podrobnější pojednání a navíc se mi jej samozřejmě podařilo pokořit a připsat si tak další zářez na pažbě v podobě dohraných megawadů.

Revolution! je plnohodnotný 32 levelový megawad pro Doom II. Někdy je nazýván také TVR! – patrně jde o zkratku kombinující iniciály autora a názvu WADu. Vznikl roku 2003 a je vybudován na enginovém podkladě starého dobrého Doomu. Design byl zamýšlen bez nutnosti použití portů, čemuž nasvědčují přiložené pomocné programy, jako je DEUSF a dokonce instalační dávkový soubor. Naštěstí pro nás komplikované procedury instalace a modifikování Doomu pod DosBoxem nejsou vůbec třeba a dostačuje si zkopírovat samotný TVR!.WAD a použít v libovolném portu.

Ačkoliv se Revolution! tváří na první pohled jako megawad ze staré školy, vyhlíží na svou dobu velice moderně a jistě by se neztratil mezi konkurencí, i kdyby vyšel v dnešní době plné Brutal Doomů a 3D úprav Doom enginu. Tento současný feeling působí zejména efekty, na které narazíme ihned na počátku hry – zjistíme že engine kouzlí a vytváří iluzi jedoucího vlaku. Občas se proběhneme pod kapkami deště a na některých místech jsou k vidění animace známé ze hry Blood, kdy po aktivaci spínače se nebohý za nohy zavěšený mariňák spouští do kyseliny. Také můžeme najít nehybné zombíky uzavřené do boxů, či sochy impů. V jednom případě tato skulptura působila jako spínač, a musel jsem do ní střelit, abych dosáhl postupu v levelu.

Grafika byla vylepšena některými novými texturami a zejména přibyly grafické motivy po stěnách v podobě vlajek či plakátů. Svým provedením nezapřou autorův svébytný grafický styl, jenž je v podobě galerie ke zhlédnutí na jeho oficiálních stránkách. Bohužel tentokrát není k dispozici soundtrack a jako hudební podkres musíme vystačit s původními skladbami Bobbyho Prince.

Revolution! je specifický rovněž v dalším směru, a to v rozsahu a velikosti svých map. Mnozí autoři se snaží přinést co nejrozsáhlejší levely a předhánějí se v počtu nepřátel či plošném záběru mapy. Jako příklad může sloužit minulá recenze na ZDoom Community Map Project. Thomas van der Velden zvolil odlišný přístup k designu. Jeho levely jsou kompaktní a spíše menší – jak rozlohou, tak i počtem nepřátel, jejichž počítadlo se málokdy přehoupne přes stovku. Odpadá tak monotónní procházení hluchými místy, všude se něco děje, nemusíme pobíhat příliš daleko, a tak explorace lokací pěkně odsýpá.

Tematicky se střídají různá prostředí, takže je zaručena pestrost herního zážitku. Již zmíněná vlaková souprava, sportovní areál s bazénem a tenisovým kurtem, kino, hřbitůvek, různé továrny, jeskyně a doly. Nezaznamenal jsem žádná opakování v motivech a každý level je unikátně designován. Ačkoliv bych očekával, že malá rozloha map bude omezovat v designovém rozletu, opak je pravdou a úrovně jsou komplikované, obsahují četné spínače, průchody, propadla a samozřejmě secrety, tudíž je mnohdy třeba zapojit mozek a každý fanoušek průzkumu si tak užije mírou vrchovatou. Ale žádná z nástrah není natolik svízelná, že by se nedala odhalit a činila problémy.

Většina levelů je zaměřena na akci, ale najde se i pár map spíše zaměřených na průzkum, kde je nepřátel poměrně málo, zato je kladen důraz na nalezení správné trasy. Obtížnost je na dnešní poměry poměrně nízká, což jsem kvitoval s povděkem. Mnohé dnešní mapy totiž znamenají masakrování mnohdy tisícihlavých hord nepřátel s nutností ukládání pomalu na každém rohu. Zde je hratelnost plynulá a zákeřné nástrahy nás nečekají. A to i když hned v jedné z prvních úrovní se objeví dva spider mastermindové – naštěstí se do sebe navzájem pustí, takže se snadno dají zlikvidovat. A také krásně zpracovaný finální boss se dal slušně zvládnout.

Revolution! bych tedy doporučil zejména začínajícím doomerům. Mohou si bez stresu procvičit své reflexy a přitom se nezdržovat komplikovaným hledáním, kudy kam. I ti zkušenější si ale užijí výbornou zábavu v klasickém doomovském provedení.

Instalace:

Klasická instalace počítá s nakopírováním instalačního balíčku do adresáře s Doomem II a spuštěním instalačního dávkového souboru. Pokud chcete tento postup zkoušet, je vše třeba provést pod DosBoxem. Naštěstí v době moderních portů postačí rozbalit instalační balíček z downloadu, jenž je k dispozici o kousek níže, a do vašeho oblíbeného portu si nakopírovat pouze TVR!.WAD. Spuštění se provádí běžným způsobem, pokud si nevíte rady, klikněte na náš článek o spouštění WAD souborů.

Odkazy:

Revolution! – download

Revolution! – id Games

Revolution! – Doom Wiki

2015
04.02

Autor:  Daniel “Tormentor667” Gimmer a ZDCMP team (2004)

Komunitní projekty se obvykle vyznačují naprosto identickým systémem tvorby – každý ze zúčastněných autorů se podílí na jedné či více mapách a společně takto vytvoří sadu úrovní nebo přímo celý megawad. Je proto potěšitelné, když se najde talentovaný tvůrce, který se snaží narušit tento do určité míry konzervativní přístup k designu a tvorbu vlastního projektu pojme úplně jinak.

Tímto autorem je Daniel “Tormentor667” Gimmer. Kromě své původní tvorby add-onů pro Doom je známý i jako vlastník stránek Realm667, kde si můžete vyhledat ke stažení nejen jeho četné hotové projekty, ale nachází se zde i depositář, kde jsou uloženy tvůrci levelů hojně využívané úplně nové či modifikované příšery z Doomu, k volnému použití pro tvorbu nových projektů.

Na našich stránkách můžete nalézt recenzi modifikované první epizody Doomu publikovanou pod jménem Knee-Deep in ZDoom. Pokud jste tuto novou konverzi původní první části Doomu hráli nebo alespoň shlédli přiložené obrázky u článku, jistě jste zaregistrovali, že Tormentor své mapy tvoří v moderním stylu, využívaje nových možností ZDoom enginu a obohacující původní grafické zdroje novými texturami i monstry ze svého depozitáře. V tomto stylu je též vystavěn i ZDoom Community Map Project (ZDCMP).

Tentokrát se nejedná o sbírku několika levelů, ale o jednu samostatnou mapu, jež vznikla společným snažením celkem šestnácti členů doomovské komunity. Každý z autorů měl na tvorbu limitovaný čas 24 hodin a svůj výtvor pak předal dalšímu z tvůrců, který buď pokračoval v budování rozestavěného sektoru mapy, nebo se věnoval vylepšování již hotového segmentu. Měsíc a půl uplynul, než byly práce na projektu zdárně dovedeny ke konci.

Výsledkem snažení designérů je jediná, ale rozsahem obrovská mapa. Očekával bych, že při daném tvůrčím přístupu bude výsledkem nesourodá změť chaoticky poskládaných místností a chodeb. Opak je pravdou. Projekt se podařilo zkoordinovat natolik dobře, že výsledkem je excelentně hratelný a obsahem bohatý level. Nemám potuchy, jakým způsobem opravdu probíhaly práce při tvorbě projektu. Hotová mapa ve finále sestává z několika zdánlivě samostatných úseků, na nichž je viditelný rozdílný autorský rukopis. Takže jednotliví designéři patrně nepracovali chaoticky, ale zvolili si každý svůj vlastní oddíl, kterým dali svou tvář a osobní tvůrčí vklad. Tomu nasvědčují i připsané poznámky v automapě a také místy signatury autorů na stěnách.

Zvolený název ZDoom Community Project sám prozrazuje použitý engine. Oproti nativnímu Doomu je viditelné zejména atraktivnější grafické provedení i vizuální a zvukové efekty, zejména pokud použijeme GZ Doom. Zahrnuty jsou i zničitelné stěny a skriptované sekvence. Stavba levelů je spíše konzervativní bez novějších prostorových 3D vymožeností. Zejména v externích lokacích najdeme výšková převýšení i podvodní kanály, ale v zásadě až na výjimky nutně nemusíme využívat skoků ani přikrčení. Najdou se však místa, kde se bez skoku neobejdeme. Zde možná mohlo být projektové vedení důslednější, aby hratelnost WADu byla jednotná v celém rozsahu.

Hodí se mít aktivovaný mouse look, jenž využijeme nejen při střelbě na vzdálené cíle, ale i při překonání jednoho z podvodních tunelů, kde se musíme zanořit do kyseliny až po uši a řádně se rozhlížet, abychom se v tmavé břečce neztratili. Jinak je prostorového vzhledu spíše docíleno použitím principu hubů, kdy se kupříkladu výtahem plynule svezeme do podzemí, což se ale ve skutečnosti zrealizuje přenesením do jiné části mapy.

Průzkum prostředí není stereotypní a nespočívá pouze v klasickém hledání klíčů. Osvěžení je docíleno s přimhouřením oka až adventurními prvky. Hned na počátku najdeme blokující kanál, přes který se nedostaneme, a je třeba jej zaplnit kyselinou. Musíme spustit drenážní systém, což zase vyžaduje obnovení přívodu energie. Spuštění systémů však brání závada a musíme si obstarat chybějící díl. A jelikož dveře jsou zajištěny klíči, musíme se dát do pátrání a pustit se do průzkumu kanalizačního systému. Další fáze mapy již nejsou tak komplikované, a ačkoliv se navazující části dají projít více cestami, naše pouť se odvíjí víceméně lineárně.

Pokud se týká kvality architektury, tak není dosaženo komplikovanosti a spletitosti Knee-Deep in the ZDoom. Budovy a bludiště jsou zbudovány výborně, ale podíl více autorů a krátký časový rozsah určený pro tvorbu se podepsal na tom, že jednotlivé části od různých autorů sice na sebe navazují, ale dohromady nedají vzniknout organicky propletenému a komplexnímu labyrintu chodeb, jako tomu třeba bylo u zmíněné pocty první epizodě Doomu.

Pozitivně kvituji design tajných míst. Je jich celkem deset, což je dostatečný počet a všechny jsou logicky dohledatelné a nevyžadují náhodné prohmatávání zdí. Pokud je třeba na stěnu přece jen zatlačit, tak se dá tajné místo vizuálně odlišit od okolí. Jiné secrety jsou schovány v různých výklencích a záhybech chodeb. Při dvou průchodech se mi podařilo nalézt kompletně všechny, takže jsem měl dostatečný pocit satisfakce z úspěšného průzkumu. Navíc obsahují nejen bonusy a power-upy, ale také několik easter eggů.

Prostředí konverze se díky nově použitým texturám poměrně často střídají a nepozoroval jsem nadměrné a stereotypní opakování motivů. Kromě již zmíněného podvodního systému kanálů navštívíme rozsáhlé skladiště, několik jeskynních průchodů, základnu vklíněnou mezi skály. Nechybí veliká otevřená aréna, jako stvořená k řádnému souboji. Jako ve správném levelu pro Doom se ocitneme v závěrečné pekelné sluji, do které se přeneseme portálem.

Souboje s protivníky v ZDCMP nejsou příliš obtížné, počet nepřátel sice převyšuje tisícovku, ale boj je dobře zvládnutelný a ačkoliv se najdou adrenalinové momenty, zkušenému domerovi nebudou klání činit nadměrné obtíže. Snad s výjimkou masakru v aréně, kde musíme zvládnout několik teleportujících se přívalů mutantů a kde byla nouze o střelivo. S potěšením kvituji zařazení nových protivníků. Najdeme četné varianty kakodémonů, impů i démonů v široké škále. Povedený je též nový boss, bohužel souboj s ním mi nedal přílišnou práci. K dispozici máme dvě nové zbraně – efektní zmrazovací náhradu plasmovky s vysokou kadencí a varianta raketometu střílející výbušné rakety.

Odměnou za zvládnutí rozsáhlého levelu jsou v Doomu nepříliš často vídané závěrečné titulky. Určitě stojí za zhlédnutí a dozvíme se v nich, které pasáže úrovně si jednotliví autoři vzali za své. Zdánlivě výborná na první poslech je řízná kytarová skladba doprovázející na pozadí lítou akci. Použitý track se bohužel postupem času stává docela monotónní. Naštěstí jej oživí nářezová techno skladba v aréně s respawnujícími se vlnami nepřátel.

ZDoom Community Project je zdařilou mapou, která nám poskytne podle zkušeností hráče 90 – 120 minut dobré zábavy.  Ačkoliv nechybí zmíněné drobné mušky, jako celek je herní zážitek výborný a při daném systému tvorby se nedalo určitě dosáhnout vyššího kvalitativního stupně. K excelentní dokonalosti byl doveden až druhý díl projektu (ZDoom Community Map Project – Take 2), se kterým se ale seznámíte někdy příště.

Instalace:

Instalační balíček kromě textového info souboru obsahuje soubor ZDOOMCMP1.PK3. Tento použijeme ke spuštění konverze. Po rozbalení s ním pracujeme stejně jako s běžným WAD souborem. Ke spuštění je primárně doporučen ZDoom, ale bez problémů mi úroveň fungovala pod GZ Doomem. Pokud byste měli při spuštění obtíže, pomůže vám náš článek o spouštění WAD souborů.

Odkazy:

Download

ZDCMP – Oficiální stránka

ZDCMP – Doom Wiki

ZDCMP – ZDoom Wiki

ZDCMP – Cacowards

ZDCMP – idGames

ZDCMP – videowalkthrough