2018
09.11

Když se brouzdám jednotlivými články vzniklými během existence mých stránek, vidím, že tu svou káru blogování a psaní o nových úrovních pro Doom táhnu již 9. rokem. Leebigh´s Doom Blog se postupně stal v podstatě nejaktivnější českou stránkou věnovanou modifikacím pro Doom, když původní, řekněme “oficiální” kanály buď zmizely a staly se gay seznamkou (Doom5.cz) nebo upadly do  inaktivity (Idoom.cz).

Je mi jasné, že mé stránky jsou zaměřeny na úzké a specifické publikum a určitě nebudou bořit rekordy v návštěvnosti. Pokud bych měl parafrázovat slogan společnosti Interplay – “By Gamers. For Gamers” – tvořím je vlastně z podobné pozice – od doomera pro doomery. Nikdy nebudu profesionálním herním novinářem, píši si pro zábavu a samozřejmě také pro vás, čtenáře. Jsem rád za každého návštěvníka, který se ke mně zastaví na virtuální návštěvu. Abych řekl pravdu, ani jsem nikdy nesledoval návštěvnost webu přes analytické nástroje.

A nyní se mi dostalo nečekaného vyznamenání a pocty. To si takhle v polovině srpna vybírám e-mailovou schránku a přistála mi v ní zpráva od Honzy Modráka s žádostí o rozhovor pro jeho Score, v němž dlouhá léta působí jako šéfredaktor. Spadla mi čelist, jelikož interview v profesionálním magazínu je snem každého hráče nebo herního novináře. Samozřejmě jsem souhlasil a s Honzou jsme nakonec vytvořili ryze specializovaný rozhovor věnovaný Doomu, modům a samozřejmě i mému blogu.

7. září se Score číslo 295 objevilo na stáncích. Já jsem je našel ve schránce jako předplatitel ještě o pár dnů dříve. Musím říci, že to je velice příjemný pocit, číst si o sobě na voňavém křídovém papíře, navíc se stylovou fotkou na pozadí. Čtení na monitoru nebo tabletu se opravdu nevyrovná zážitku z listování s opravdovým časopisem v ruce. Pokud si chcete rozhovor přečíst, spěchejte do  prodejen tisku.

Kromě celé stránky 98 se mnou, jež se nachází  v sekci věnované modifikacím, si můžete přečíst dalších 131 stran zajímavého materiálu nejen o počítačových hrách, ale také si zahrát zajímavé plné hry zdarma jako bonus. Až opadne prodejní horečka po vydání aktuálního čísla, scan článku přidám i sem.

Rozhovor vnímám jako významné ocenění své práce a jsem rád, že moje psaní má smysl. Nebojte se, můj malý okamžik slávy mi rozhodně nestoupne do hlavy. V garáži se mi neobjeví nové Ferrari, ani bujaré večírky nebudou na pořadu dne. Článek mi dodal motivaci k dalšímu psaní a svou káru blogerské kariéry potáhnu zase o kus dál. Takže očekávejte další recenze, články a doufám, že v relativně brzké době i zhodnocení soutěže v tvorbě Doom levelů serveru High-Voltage, o které jsme psali.

Na závěr chci poděkovat Honzovi Modrákovi za to, že si na mě vzpomněl, za poskytnutý prostor v časopisu a  krásně zpracovaný článek.

S poděkováním nesmím zapomenout na Martina “DJ” Schmidta, protože bez něj a poskytnutého prostoru na serveru Oldgames.sk by tento blog nikdy nespatřil světlo světa.

UPDATE:

Od vydání časopisu uplynul již delší čas, a tak přidávám pro vaši informaci kopii článku ze SCORE. Ať máte informační servis kompletní.

 

2018
09.07

Matthiase Lukla zná určitě každý český doomer. Přinejmenším pod jeho nickem v doomovské komunitě – Enkeli33. V České republice a určitě nejen u nás doma se proslavil svými levely pro Doom a další hry na Doom enginu. Podílel se na projektech  Idoom Mapping Contest Zones of Fear, Fucking HeXen, Total Massacre a na dalších dvou raných sólových megawadech. V současnosti kutí projekt pro hru Heretic a spolupracuje na pomalu se rodícím megawadu Czechbox.

Zabývá se rovněž spisovatelskou činností. Jeho texty si můžete přečíst na Matthiasově osobním blogu a také na dalších serverech. Publikuje své názory na život a na politiku, jež by mohly zaujmout i běžného doomera. Zejména pokud se tedy zabývá anarchokapitalismem. Ale jeho tvůrčí psaní zahrnuje i tématiku počítačových her. Jistě jste zaregistrovali Matthiasovy články věnované Doomu na našich stránkách. Své herní recenze publikuje na svém herním blogu, který bych vám chtěl představit.

Web se jmenuje naprosto výstižně – “Hry, co jsem dohrál (Games I Played) – A můj názor na ně”. Od srpna loňského roku přináší dojmy z dohraných her v podobě obsáhlých a podrobných recenzí. Matthias píše čtivým stylem a pokud si potřebujete o prezentované hře udělat obrázek, jeho herní zážitky dokonale vypovídají o kvalitách příslušného titulu.

Čtenáře našeho blogu jistě zaujme recenzované portfolio klasických her. Doom a jeho datadisky, HeXen, Heretic, první dva díly série Diablo a další kultovní kousky. Občas okořeněné i modernějšími tituly. Takže pokud vás zajímá čtení o herních klasikách, Matthiasův blog je pro vás jasná volba. Jistě si zaslouží širší povědomí a více návštěvníků.

Blog najdete na této adrese – Hry, co jsem dohrál (Games I Played).

Takže zajděte na virtuální návštěvu a třeba Matthiasovi zanechte pozdrav či komentář.

 

2018
09.04

Autor: Chainworm666 (2018)

V dubnu jsme podrobili recenznímu zkoumání projekt Chainworm Kommando od německého doomera jménem Chainworm666. Při hře jsem si liboval a rychlá akce v modernějším duchu přizpůsobená GZ Doomu mi poskytla příjemný zážitek. Bohužel hra neoplývala závratnou herní dobou díky krátkým, ale zato intenzivním bojům v kompaktních levelech.

S potěšením jsem sledoval zprávy o vývoji pokračování, na kterém autor začal pracovat v listopadu loňského roku. Projekt vypadá poměrně slibně. Má mít originální černobílý vizuál jen s dekorativními barevnými doplňky a také dosud neviděný systém úrovní. Každá má mít dvě zakončení, které si hráč zvolí, takže každá hra bude mít unikátní průběh. Po jejím zakončení se vracíme do levelu číslo 1 a s kompletním získaným vybavením můžeme absolvovat WAD znovu s odlišnou volbou naší cesty. Něco na způsob New Game Plus.

26. srpna Chainworm publikoval na svých sociálních kanálech čerstvou novinku, ve které oznamuje vydání demoverze. Demo má čtyři levely a jako bonus ještě pátý, ve kterém se máme možnost seznámit s plánovaným herním obsahem. Neváhal jsem, pustil se do hraní a musím říci, že jsem byl velice příjemně překvapen.

Černobílé provedení vypadá velice atraktivně. Škála šedých barev překvapivě nenudí a dodává konverzi nejen originální vzhled, ale také atmosféru. Tím spíš, když jsou přidány některé rudé doplňky a stříkající krev z nepřátel, což vypadá na šedém podkladě přímo impresivně. Prostě Doom v noir stylu.

Levely se prozatím nesou v tradicích prvního dílu. Menší a kompaktní mapy plné detailů, s rychlou nepřetržitou akcí, z nepřátel dominují základní zombies s novým vzhledem v military stylu. Z tužších protivníků se mi postavil pouze cacodémon a revenant. Všichni mají upravený vzhled a vojáčci disponují odlišnými zbraněmi, překvapil mě hlavně bojovník s plamenometem. Obtížnost je vyladěná a jediné problémy jsem měl v úvodu, kdy je nutné pečlivé krytí a nikoliv Rambo styl. Rovněž design levelů je v moderním stylu s využitím GZ Doom efektů a různých vylepšení.

Zatím nebyl implementován popisovaný systém levelů. Ale zaujala mě ochutnávka plánovaného herního materiálu, jež je originálně demonstrována v preview páté úrovni. Podíváme se do Japonska, středověkého světa, do vesmíru a také za Santa Clausem na Severní pól. Každý z těchto světů nabídne unikátní nové protivníky. Prostě skvělé.

Druhá část novinkového oznámení bohužel tak příznivá není. Naneštěstí je Chainworm unaven pracemi na projektu, překvapivě hlavně díky použitému černobílému vizuálu. Má nejspíše dojem, že grafické provedení nebude dostačovat pro dokonalý herní zážitek plánovaného kompletního megawadu. Rozhodl se dát si tvůrčí pauzu, což respektuji a určitě budu trpělivý při čekání na finální hru. Jenom doufám, že předložené demo nebude to poslední z Chainworm Kommando 2, co si budeme moci zahrát.

Demoverzi si můžete stáhnout z přiloženého odkazu. Ke hře potřebujete GZ Doom, nejlépe recentní verzi. Hrál jsem ve verzi 3.31 a zcela bez problémů.

Download

Oficiální stránky

UPDATE 12/2018:

Jak autor sdělil na svém Facebooku, práce na projektu byly nakonec definitivně ukončeny, takže nám zbývá nakonec jen demoverze. Ale Chainworm ságu autor neopustí, takže doufám, že hotový první díl bude rozvinut v tradičnějším vizuálním provedení. Budeme si muset ale počkat na definitivní oznámení.