2016
06.18

Autor: Oto “ramon.dexter” Brachtel

Série postapokalyptických her Fallout je mezi herní veřejností známa jako typický zástupce RPG žánru. Novější reinkarnace od Bethesdy přinášejí také prvky 3D akcí, a to nejenom díky pohledu z vlastních očí, ale i akčnějšímu stylu hry. Klasiku od Interplaye by mě ale nikdy nenapadlo spojovat s Doomem. Ačkoliv jsem ji nikdy nehrál, pod pojmem Fallout mám zafixovaný tradiční 2D izometrický pohled a komplexní RPG hratelnost.

Překvapením byla pro mě videoprezentace na YouTube, ke které jsem se proklikal přes jednu z četných Facebookových stránek, informujících o nových modifikacích pro Doom. Shadow of Apocalypse, tak se jmenuje konverze prvního Falloutu na bázi GZ Doom enginu. Videa i první informace na ZDoom fóru vypadají vskutku lákavě, a myslím, že mod si zaslouží povědomost mezi českými doomery. Tím spíš, že se jedná o “Czech Made” projekt.

Atomová válka nebyla tak drtivě ničící, jak  všichni očekávali. České země přežily bez větší úhony, lidé opustili své podzemní úkryty a začínají nový život. Ale stejně jako dříve, lidské plémě je nepoučitelné. Soužití v míru není možné a rozpoutal se boj o moc. Jednou z mnoha mezi sebou soupeřících frakcí jsou Rangeři, nazýváni také Strážci míru. Ve hře se stanete jedním z nich. Jste vysláni zjistit, proč mateřská základna neodpovídá na rádiové signály.  Na své cestě se setkáte s mnoha zmutovanými příšerami, přátelskými i nepřátelskými lidmi či obchodníky, plníte úkoly kampaně či mnohé vedlejší questy.

Vizuální provedení vypadá vskutku impresivně. Provedení lokací je založeno na původních kulisách z prvního Falloutu a využívá nových grafických prvků i modelů postav. Dílem z vlastní produkce, dílem převzatých z jiných modů a repositáře z Realm667. Videa i obrázky ukazují skvělou postapokalyptickou atmosféru. Hratelná ukázka se nejvíce blíží systému hry Strife, který kombinuje akci s RPG prvky v podobě úkolů a konverzace s četnými postavami, pohybujícími se v relativně otevřeném světě. Máme se na co těšit.

Shadows of Apocalypse je českou produkcí nejen díky českému autorovi a místu, kde se odehrává příběh. Jeho designér, Oto “ramon.dexter” Brachtel, přináší navíc kompletní českou lokalizaci nejen dialogů, ale také grafických symbolů či nápisů ve hře. Českým hráčům tak bude projekt plně srozumitelný a budou si moci užít předkládanou příběhovou linku.

Projekt je zatím v rané alfaverzi a o hotových pracích vypovídají pouze prezentační videa, demoverze zatím k dispozici není. Doufejme, že se projekt podaří přivést ke zdárnému zakončení, jelikož hru si mohou užít nejen zatvrzelí doomeři, ale také fanoušci originálu – nesmrtelného Falloutu. Mám dojem, že mnozí z nich nemají rádi nové verze od Bethesdy, a tak jim třeba ramon.dexter poskytne lepší herní zážitek v podobě Shadows of Apocalypse.

Odkazy:

ZDoom forum

UPDATE (21.8. 2016) Bohužel na základě reakce autora na můj post u videa vyvstává aktuální informace, že projekt Shadow of Apocalypse je momentálně pozastaven. Nezbývá tedy nic jiného, než doufat, že se ramon.dexter k práci po čase opět vrátí. Bylo by škoda představený kvalitní materiál nedovést k úspěšnému konci.