2017
01.16

Je tomu docela dlouho – zhruba 2.5 roku – co jsme publikovali poslední novinku týkající se modifikace Total Chaos. Nadějně vyhlížející projekt, bořící mýty a přenášející GZ Doomem modifikovaný idTech 1 engine za hranice svých možností, se po kolekcích obrázků a prezentačních videí konečně dočkal hratelné verze. Máme tak možnost si konečně vyzkoušet Total Chaos na vlastní kůži a ne jenom slintat nad fantasticky vypadajícími screenshoty a trailery.

Po stažení takřka gigabytového instalačního PK3 souboru se ocitáme v ostrovním městečku Fort Oasis. Bývalá těžební kolonie se před 10 lety zlověstně odmlčela a vy se ocitáte před tunelem vedoucím do útrob opuštěného komplexu. Plni očekávání se vnoříte se do survival dobrodružství a musím konstatovat, že obrázky nelhaly a v pohybu Total Chaos vypadá ještě lépe, než se zdál. A Doom v něm opravdu nehledejte. Divím se, že si hra zachovává nutnost použití Doom 2 WADu. Nejen díky takřka nulovému využití původních zdrojů, ale hlavně obměněným herním stylem. Protože místo zběsilé akce vás čeká boj o holý život v hororových scenériích.

Po technologické stránce se jedná  o impresivní dílo. Hra světel a stínů, blikavé odlesky světel, špičkově zpracované textury, 3D modely nepřátel i předmětů kolem. Atmosféra, jež by se dala krájet. Mrazivý ambientní soundtrack i zneklidňující zvuky na pozadí. Autorům se podařilo navodit zlověstnou znepokojující atmosféru opuštěné kolonie, ve které opravdu nevíte, co na vás čeká. Pokud by projekt vyšel na Steamu na profesionálním 3D anginu za poplatek, ničemu bych se nedivil.

Konverze přináší tutorial a první část příběhu. Již výuka demonstruje survival atmosféru a napětí a řekl bych, že první krůčky v tutorialu bez patřičného vybavení mi možná brnkaly na nervy více, než následující “ostrý” level. Hratelnost se nese v duchu kontaktních soubojů prozatím se dvěma druhy nepřátel. Žádná střelba, používáte výhradně to, co najdete v ruinách budov. Kusy potrubí, krumpáč, kladivo. V boji nikdy netušíte, kdy se vám zbraň rozbije a vy budete muset prchat a někde najít nový likvidační prostředek. Jinak jste vydáni napospas spárům zmutovaných obyvatel.

Důležitou součástí hratelnosti je průzkum spletí chodeb a hledání klíčů k těm správným dveřím. K dispozici máte inventář, kam schraňujete nalezené jídlo a další potřebné předměty. Nutností je pečovat o tělesnou schránku. Zdraví, stamina, hlad a v alfa vezi zatím nevyužité šilenství vás nutí strategicky používat nalezené zdroje. Rány od nepřátel mohou krvácet, což vás nutí někde v úkrytu použít obvazy a lékárničky. Nebo bolest z poranění přerazit mocným douškem whisky. Naneštěstí se při používání inventáře hra nepauzuje, a tak se léčení musí probíhat opravdu někde v bezpečí.

Mé první dojmy jsou veskrze pozitivní, i když survival hororům příliš neholduji. Technologicky Total Chaos na poli Doom designu přináši doposud neviděný zážitek a ačkoliv temná a strašidelná atmosféra a výhradně souboje tváří v tvář nemusí vyhovovat každému, těším se na další novinky, co Wadaholic jakožto hlavní designér přinese.

Plány jsou velkolepé. na březen je plánována veřejná betaverze, takže k vydání finální verze již snad nezbývá tak dlouhá cesta. Těším se na nová mostra, zbraně, nové mapy a nástrahy a snad nás Wadaholic překvapí ještě něčím doposud nezveřejněným.

Instalace:

Potřebujete instalační balíček, který si stáhnete z přiloženého odkazu, aktuální verzi GZ Doomu a samozřejmě nejlépe originální DOOM2.WAD. Hru spustíme klasickým způsobem – přetažením souboru tc_super.PK3 na spouštěcí soubor GZ Doomu. Pro správnou funkčnost potřebujete v grafických nastaveních zvolit v položce Forced Aspect Ratio hodnotu 4:3, jinak se může Total Chaos zobrazovat nekorektně. Instalační instrukce přímo od autora jsou k nalezení zde. V balíčku je ještě patrně pro technické fajnšmekry profil s nastavením k programu Reshade, ale tomu příliš nerozumím, a k hraní není potřebný.

Odkazy:

Download

Total Chaos – open alpha release

 

 

2017
01.11

Autor: Elguitar Tom (2017)

S norským kytaristou Elguitar Tomem jste se na našem blogu již mohli setkat. Před 2.5 lety jsme přinesli krátkou zprávu o jeho hudebním videu, které nabídlo kompletní “live” koncert nejen pro posluchače, ale i  pro křepčící mutanty z Doomu.

Novým počinem je tentokrát Doom Medley, které v kompaktním dvacetiminutovém bloku shrnuje úryvky skladeb Bobbyho Prince v řízném metalovém provedení. Tom svou hudbu nabízí kromě volného poslechu na YouTube i ke koupi na Bandcampu v MP3 podobě určené k digitálnímu downloadu. Nové DooM Medley je samozřejmě také k dispozici v hudebníkově portfoliu. Tento aktuální počin je ale výjimečný a veškerý výtěžek z prodeje je věnován pro charitu. A ne tak ledajakou.

Bobby Prince je kultovní autor soundtracků pro Doom i Doom II, ale samozřejmě nejen pro ně. Spolupracoval například s firmou Apogee a stvořil hudbu pro řadu jejich sharewarovek. Bohužel je aktuálně postižen rakovinou tlustého střeva. A poněkud podivný systém zdravotního pojištění v USA nejspíše plně nekryje jeho léčbu. Podle mého názoru jde přitom o standardní terapii, kterou by český pacient dostal bez problémů. Jeho bratr se rozhodl spustit kampaň na serveru GoFundMe, jejíž výtěžek by měl pokrýt náklady na chemoterapii a případnou další operaci.

Fanoušci na Bobbyho nezapomněli a cíl 10 tisíc dolarů byl hladce splněn. Kampaň samozřejmě pokračuje – čím větší přísun financí bude zajištěn, tím lepší zdravotní péče bude pro Bobbyho Prince k dispozici. Elguitar Tom se rozhodl kompletní výtěžek z prodeje své nové coververze  věnovat právě této charitativní kampani – Bobby Prince Medical Fund. O čemž svědčí stylový podtitul videa – IDDQD for Bobby Prince.

Takže milí doomeři, máte možnost spojit příjemné s užitečným. Pokud chcete a máte zdroje do kampaně přispět, můžete využít Elguitar Tomovy nabídky a nejenže mít hudbu z videa k dispozici ke stažení a libovolnému použití, ale váš příspěvek pomůže Bobbymu Princovi v úspěšném boji se zákeřným onkologickým onemocněním. Jak je vidět na charitativním serveru, první příspěvky již Tom poslal.

A vy ostatní si užijte poslech alespoň z videa. Určitě stojí za to.

Odkazy:

Bobby Prince Medical Fund

Elguitar Tom Bandcam

 

2017
01.02

Trump Doom

Autor:  TrumpDoom Team (28. 9. 2016)

Období Silvestra a Nového roku bývá obvyklou příležitostí k bilancování. Zamyslet se, co přinesl uplynulý rok a s věšteckou koulí popřemýšlet ve snaze předpovědět, co nás očekává v době nastávajících 12 měsíců. Zejména obyvatelé Spojených států Amerických mají momentálně příležitost k úvahám, co je v roce 2017 čeká. Končí totiž období prezidenta Baracka Husseina Obamy a jen poslední dny zbývají, aby se do Bílého domu nastěhovala nově zvolená americká hlava státu – Donald Trump.

Prezidentské volby, které se konaly 8. listopadu 2016, byly bezesporu jednou z nejsledovanějších politických událostí ve světě. Hillary Clintonová a Donald Trump, dva nesmiřitelní odpůrci a zástupci rozdílných politických směrů, dokonale rozdělili obyvatele USA na dva antagonistické tábory. Demokratická kandidátka, snažící se pokračovat v nastolené linii hyperkorektní a slabé Obamovy politiky, nesoucí břímě nesčetných afér s uniklými maily, sexuálními skandály jejího životního partnera a bývalého prezidenta Clintona, nebo třeba finanční podporou od islámských režimů financujících světový terorismus.

Na druhé straně Donald Trump s poněkud buranskou pověstí tlučhuby, sexisty, rasisty a xenofoba. Z pozice outsidera se krůček po krůčku dostal až na piedestal slávy a ačkoliv veškerá média i tzv. intelektuální elity stály za Hillary Clintonovou, podařilo se mu takřka nemožné a v prezidentských volbách svou soupeřku porazil. Je vidět, že voliči touží po změně a Trumpovo heslo – Make America Great Again, našlo živnou půdu mezi politikou znechucenými občany. Kéž by podobný svěží vítr zavál do zatuchlých sálů Bruselských sídel Evropské unie nebo do naší Strakovy akademie.

Není divu, že v této vypjaté době politika zasáhla i do sféry našeho oblíbeného Doomu, jemuž se podobným tématům doposud dařilo úspěšně vyhýbat. Hektické předvolební období v USA nám tak přineslo konverzi Trump Doom. Neznámý tým anonymních fanoušků nového prezidenta z okruhu kolem serveru 8chan nám vytvořil šestnáctilevelovou epizodu pro Doom II – pod názvem „Make America Great Again“ – samozřejmě s Donaldem Trumpem v hlavní roli. V hlavním menu se nachází ještě další položka – „Annex Canada“, avšak autor tento původně zamýšlený add-on dokončit už nehodlá, neboť je dle vlastních slov z Doomu již vyčerpán.

Informace o tomto projektu přinesla na svět videoprezentace na znamenitém YouTube kanálu ICARUSLIV3S. Konvenční fóra na doomovské scéně zůstala takřka odmlčena (strach z projektu neodpovídajícímu představám všeobecného světonázoru?), a tak s minimem informací nezbylo nic jiného než provést zkoušku bojem a Trump Doom podrobit analýze a hernímu zkoumání na vlastní pěst. A přinést podrobnou recenzi, možná jako první na světě :-).

Trump Doom je klasickou předvolební agitací. Bohužel se zatím nevyskytl a po volbách asi už nebude existovat autor, co by vytvořil podobný WAD na podporu Hillary Clintonové. Nemáme tedy k dispozici případného protikandidáta na srovnání, tudíž v hypotetickém americkém předvolebním boji na poli Doomu jednoznačně zvítězil Donald Trump. Jedná se o poměrně profesionálně zpracovanou takřka totální  konverzi pro Doom II, využívající GZ Doom engine. Nejde o žádnou rychlokvašku, autoři svou kolekci 16 levelů tvořili po dobu celých 10 měsíců. Tuny nové grafiky, hudby, efektů a skriptů a dalšího sebraného materiálu svědčí o pečlivé práci.

Příběh je zasazen do období 2 týdnů před prezidentskými volbami. Donald Trump objíždí se svou limuzínou předvolební meetingy, ovšem jeho soupeři, Hillary Clintonová spolu s dalším demokratickým kandidátem Bernie Sandersem se snaží sabotovat prezidentskou debatu. Rostoucí Trumpovy preference nutí jeho soupeře k akci.  Hillary se podaří někde v Mexiku otevřít portál do pekla a USA je zaplaveno nejen mutanty, ale také jejími  demokratickými přisluhovači. Zbývá jen jediný muž, který je schopen zastavil plány Hillary Clintonové, a také zvládnout náročný post prezidenta Spojených států. Ano, je to Donald Trump.

Trump Doom více než Doom ovšem vizuálně připomíná další kultovní 3D akci – Duke Nukem 3D. Duke Nukem, prostořeký svalnatý blonďák, určitě alespoň na poli silných proslovů a se svou blond kšticí podobu s novým americkým prezidentem nezapře. Ve hře nenavštívíte peklo a mimozemské lokace, ale děj se odehrává v reálných kulisách USA. Poté, co vás vaše předlouhá limuzína dopraví k cíli, se již po vlastních nohou  pohybujete po ulicích velkoměst a uvnitř reálně provedených budov, abyste se probojovali do sálu, kde se máte postavit za mikrofon. Podíváte se do kasina, supermarketu, mnoha různých kanceláří a také základen, ve kterých se ukrývají Bernie Sanders a Hillary Clintonová. Nechybí ani vězení, kam je Trump na své pouti uvržen, poté co je lapen na pódiu při projevu.

Trump Doom je značně nekorektní a tropí si legraci z amerických politických klišé. Všude kolem nacházíme plakáty a billboardy vysmívající se oběma zúčastněným stranám, které neustále alespoň u mě vyvolávaly úsměv na tváři. Designéři se nebojí rýpnout do kontroverzních problémů, a tak třeba můžeme nakouknout do kanceláří Black Lives Matter plné černých impů, nebo je zjevné z některých nápisů, že se jim nelíbí přehnaná pozornost věnovaná transgenderové otázce.

Design lokací je poměrně propracovaný po technické stránce a využívá nových možností GZ Doom enginu. Efektní je zejména rozbíjející se sklo u okenních tabulí, a pokud ztropíme povyk, nebo neopatrnou střelou rozbijeme okenní tabuli některé z místností, tak po nás probuzení enemáci ihned zahájí palbu. V designu je patrná snaha o pestrost a pro Doom netypickou hratelnost. Můžeme tak třeba absolvovat stealth pasáže ve věznici s ukrýváním a pátráním ve spleti ventilačních chodeb, jelikož i všemocný Donald Trump se beze zbraně bachařům neubrání. Plížení a skoky jsou tak při hře nevyhnutelné.

Dalším vítaným oživením je arkádový level s cílem co nejrychleji proběhnout úrovní, ale za pomalejší postup vás hra naštěstí nijak netrestá, jen vaše bodové ohodnocení bude nižší. Málo obratní hráči mohou zápolit s nutností přesných skoků na plošinkách  nebo třeba s podvodní pasáží, kde musíte najít drenážní spínač bráněný hordou mutantů, abyste záplavu vody odpustili do kanalizace. A koho by třeba vraždění mutantů nebavilo, může si zahrát kompletně funkční minihru Pac-Man – zde tedy pod jménem Trump-Man.

Pan prezident je v bojích s protivníky vybaven standardním doomovským arzenálem. Navíc používá svou magickou rukavici, kterou s mocným impulsem energie používá k propouštění nepohodlných zaměstnanců. Zde je výbornou a přesnou zbraní  vhodnou zejména k použití na dálku. Akce je ve hře přehršel, jen nepřátel pro protřelého doomera může být relativně málo a některé rozlehlejší prostory jsou poměrně prázdné. Přituhne až v závěrečných fázích hry. Obtížnost je i tak relativně nízká, na třetí stupeň obtížnosti ze čtyř jsem neměl zásadní problém a akce plynule a bez zádrhelů odsýpala. Takže Trump Doom je ideální i pro začátečníky.

Bohužel zejména v pozdějších levelech se boje ukazovaly jako poněkud stereotypní, zejména díky repetitivnímu designu stále stejných chodeb, místností  a kanceláří, navíc poměrně plochému a místy až s wolfensteinovským nádechem. Dalším obtěžujícím nešvarem převzatým z her na Build enginu jsou zraňující dveře, takže je třeba dávat pozor, abyste si nepřivodili zbytečnou újmu na cenném zdraví.

Kromě nepřátel známých z Doomu se jako nováčci objevují již zmínění černí impové a hlavně nepříjemní hoši s dvoujhlavňovou brokovnicí, kteří dokáží notně pocuchat fazonu. Občas na vás vyběhne klon Donalda Trumpa, často ze skříňky či jiného úkrytu – také poměrně otravný soupeř. A nechybí i noví bossové. Bernie Sanders, neúspěšný demokratický kandidát, který marně brání své sídlo v robotickém brnění. A nesmí chybět původce všeho zla – Hillary Clintonová. Její porážka probíhá ve dvou fázích. Souboj s její reálnou formou, také oděnou v pancéřovém obleku, je poměrně jednoduchý a navíc dá se podstatně zkrátit, pokud se ďábelskou ženštinu podaří shodit z arény. V druhé fázi bitvy je již Hillary ztělesněním veškerého zla a převtěluje se do podoby Icon of Sin. Ale i zde je souboj férový a dá se zvládnout. Odměnou je závěrečná obrazovka plná nadějí do budoucnosti.

A ještě další dosud neviděný prvek Trump Doom může nabídnout. Pokud hru rozehrajete na nejjednodušší obtížnost, tak jako Social Justice Warrior dostanete do ruky jen stříkací pistolku, se kterou sice nemůžete nepřátele zabít, ale ti jsou zcela neteční a zemřít se vám v žádném případě nepodaří. Jedinou možností likvidace enemáků je dát jim po hlavě pěstí. Navíc zde máte možnost navštívit záchranné komůrky Safe Space. Tyto mohou být určitým matoucím prvkem při klasickém hraní na vyšší level obtížnosti, jelikož se do nich nedá dostat a na mapě se přitom zobrazují.

Pokud vydržíte a všechny levely takto proběhnete (anebo použijete cheat IDCLEV16), dostanete se do finále, které však končí zvolením Hillary Clintonové. Závěrečná animace vás poučí, že to ale nebyl správný krok. Takže rozhodně seberte odvahu a regulérně bojujte za spravedlnost s opravdovou zbraní v ruce.

Trump Doom je rozhodně povedeným počinem. Nejde o převrat na poli level designu, jenž zejména v pozdější fázi pokulhává, ale spíše o zábavné odreagování založené na aktuální politické situaci. Nevím, jestli si hru užijí fanoušci neúspěšné prezidentské kandidátky. Snad sem na blog nepřijdou do diskuse protestovat, jak to mají ve zvyku jejich američtí kolegové, kteří  nejsou schopni akceptovat výsledky demokratických voleb. Příznivci Donalda Trumpa zcela jistě musí zaplesat. Doufejme, že na reálném politickém kolbišti bude úspěšný stejně tak, jako ve své herní reinkarnaci.

Instalace:

Instalační balíček si můžete stáhnout z našich stránek pomocí níže uvedeného odkazu. V instalačním balíčku najdete soubory TrumpDoom.WAD a TrumpDoom_HD_Music.WAD. Tyto překopírujete do adresáře s GZ Doomem. Jedině s tímto portem je hra kompatibilní, Použijte aktuální verzi od čísla 2 výše nebo beta build. S nejnovější třetí verzí jsem netestoval. Hru spustíme klasicky přenesením souboru TrumpDoom.WAD na EXE soubor GZ Doomu. Soundtrack by se měl nahrát automaticky a netřeba jej spouštět spolu se základním WADem. Pokud máte nejasnosti, náš článek o spouštění WAD souborů vám pomůže.

Odkazy:

Download

Trump Doom – informační článek