2015
11.04

Doombox

Autor: Jiří “Jvempire” Fuska (2015)

Launchbox: Jason Carr

Jak občas vídáme v různých diskusích, zejména na Facebookových stránkách, tak mnozí, zejména začínající hráči Doomu mívají problém se spouštěním her. Nám zkušeným matadorům již práce s porty připadá jako samozřejmost, ale mladým doomerům by se jistě hodilo univerzální řešení. Program, který by umožnil z jednoho rozhraní pohodlně spouštět různé hry na Doom enginu, bez složitých konfigurací a na pár kliků.

A jedno takové řešení bych vám dnes rád představil. Zaslal mi jej k otestování fanoušek našich stránek Jiří “Jvempire” Fuska a domnívám se, že jeho práce určitě stojí za zveřejnění a rozšíření do širšího povědomí.

Titulní obrazovka

Mnozí hráči znají program LauchBox – povedený organizér her, který umožňuje uspořádání vaší herní kolekce, spouštění her a podává i základní informace o jednotlivých titulech. A to vše z jedné aplikace. Disponuje skvělým vizuálním zpracováním a kromě PC her podporuje i ROM soubory z konzolí a je také kompatibilní s DosBoxem. Můžete tak v prostředí Windows pracovat se starými DOS hrami a nejen to, LaunchBox umožňuje jejich přímou instalaci z CD. Zejména tato možnost mi připadá vynikající, jelikož v DosBoxu jsem do tajů práce s CD nepronikl.

Na základech Launchboxu pracuje Jirkův Doombox. Do pěkného prostředí této aplikace byly zakomponovány informace ke spouštění těch nejdůležitějších her na Doom enginu. Takže po dodání potřebných WADů do Doomboxu můžete spouštět téměř všechny komerční hry, co vás napadnou, a to na moderní bázi GZ Doomu. Jen Master Levels využívají instalace PrBoomu.

Doombox umožňuje spouštění i externích WAD souborů, které ale musí být zpracovány do podoby instalačního balíčku, aby byly kompatibilní s programovým prostředím. Na stránkách autora je k dispozici řada add-onů, o většině z nich jsme se na našem blogu již zmiňovali. Dokonce včetně oblíbeného Brutal Doomu. Materiálu pro hraní je tedy dosti.

Import WADů

Aktuálně je k dispozici ke stažení verze 0.2. Měl jsem možnost ji otestovat a musím říci, že po vychytání drobných chybiček Doombox funguje tak, jak má. Podle instrukcí si nakopírujete WAD soubory do potřebného adresáře, spustíte program souborem Launchbox a kliknutím na ikonu hry pak spustíte příslušný titul. Přímo ve hře si dle potřeby nakonfigurujete ovládání a grafické prostředí GZ Doomu. Pokud hra nezjistí potřebný WAD soubor, nabídne se menu GZ Doomu, ve které si můžete zvolit případnou náhradu. Jedná se zejména o Doomy z BFG edice, kde vaše Doom WADY je třeba přejmenovat podle tabulky, jinak je programem nerozpoznán a nabídne se zmiňovaná nabídka portu.

Import instalačních balíčků probíhá bez problémů a je zcela jednoduchý. Ani je nemusíte mít v adresáři s Doomboxem. Add-ony jsou opatřeny grafikou titulního obrázku, což dodává vaší kolekci na vizuální atraktivitě. Prozkoušel jsem v rámci testování všechny dostupné balíčky. Spustil jsem hladce úplně všechny, jen Absolution na mém počítači vyžadoval čistou instalaci Doomboxu do kořenového adresáře C:/. Ale to není problém Doomboxu.

Kolekce importována

Doombox se podle mého názoru stává ideální platformou pro spouštění her na Doom enginu pro začínající hráče. Jednoduchá obsluha, přívětivé a pěkné uživatelské prostředí umožní zejména jim komfortní a pohodlné hraní. Jistě, zkušený hráč, který rád experimentuje, modifikuje grafiku a přidává si další externí WADy, Doombox nevyužije, stejně tak i fanoušci jiných portů než GZ Doomu. Ale pokud je třeba spustit čistou instalaci libovolné hry, v Doomboxu máte vše pohromadě.

Jirka zaslouží pochvalu za výborný nápad a jeho skvělé provedení. Jak je vidět na jeho stránkách v sekci “Připravujeme”, další balíčky s novými add-ony jsou v plánu, takže se doomeři mají na co těšit. Pokud vám chybí právě ten váš oblíbený WAD, Jirka určitě rád připraví instalační balíček. Neváhejte a klidně ho kontaktujte, určitě rád vyhoví vašim přáním. Mailová adresa je uvedena na oficiálních stránkách.

Doombox přidám do odkazů a budu pravidelně updatovat download, abyste měli vždy k dispozici aktuální verzi i od nás.

Odkazy:

Download – verze 0.2

Oficiální stránky