2010
07.25

Autor:   Black Shadow Software (2000)

Jsou hry (a nebo taky modifikace pro Doom), které vypadají na první pohled dokonale. Pěkná grafika, uchu lahodící zvuk, propracovaný příběh, známý vývojář – prostě všechno láká k zahrání a prožití příjemného prožitku spolu s hrou. Jak se hráč ale do hry zabere, objeví se muška, která celý tento dokonalý zážitek znehodnotí, a celou gamesu pak musíme dohrát se skřípěním zubů, a nebo ji taky znechuceně smažeme z harddisku.

Právě mezi tyto hry patří podle našeho názoru modifikace Covert Operations. Jedná se o následovníka hry Twilight Warrior, kterou jsme již na našem blogu podrobně rozebírali. Nejde o zcela novou hru, řadu misí ze svého předchůdce přebírá a hlavním cílem novinky je grafický facelifting a vylepšení herních mechanismů.

Titulní obrazovka

Titulní obrazovka

Hra běží na enginu Edge a graficky ve své době patřila mezi to nejlepší, co na Doom enginu bylo možné vidět. A na současných strojích „motor“ hry hravě dosahuje nyní běžných vysokých rozlišení na širokoúhlých monitorech. Oproti svému předchůdci jsou vylepšeny modely postav, grafika a interaktivita prostředí, zpracování  zbraní a je umožněno i nabíjení těchto našich ocelových společníků v boji. Engine umožňuje mouse aiming, skoky a ostřelovací puškou lze konečně i zoomovat (i když bez zaměřovacího kříže). Zvuky jsou přesné jako z bojové reality, cinkající nábojnice a rachot skutečných zbraní dokonale dokreslují válečnou vřavu.

Jakmile spustíme hru, objeví se poněkud nevábná černá obrazovka s názvem hry a menu, zanedlouho se objeví logo hry a seznam jejich tvůrců. Po nastavení ovládání a všeho potřebného (hlavně u grafiky všechno na max !) se spustí úvodní výuková mise, kde si nanečisto vyzkoušíme střelbu s ostřelovačkou a likvidaci teroristů a šetření životů nebohých rukojmí.  A pak již do reálné akce! Stejně jako v Twilight Warriorovi, hráč se stává tajným členem speciální jednotky a přenáší se do horkých konfliktů rozložených po celém světě. Každá mise je uvedena breefingem s popisem lokace a úkolů, jež na nás jsou kladeny. Náplň misí je poněkud propracovanější, základem je samozřejmě eliminace veškeré živé nepřátelské havěti, můžeme ale najít mise spojené s likvidací drogových zásob nebo se záchranou rukojmích z teroristického zajetí.

Tréningová mise

Tréningová mise

Během naší bojové cesty kolem světa jedenácti herními úrovněmi (nepočítám úvodní training) se podíváme do jihovýchodní Asie, kde zlikvidujeme již zmíněné drogové zásoby. Na středním východě zachráníme rukojmí ze spárů teroristů, v severoamerických vodách ukořistíme nepřátelské plavidlo, na blíže neurčené ambasádě v západní Evropě se staneme strážným andělem pro zajaté diplomaty. V opevněném sídle v jihoamerické džungli eliminujeme nepřátelského generála, z australské banky vybereme cennosti v podobě rukojmí, podobný vzácný obsah najdeme i ve skladišti někde v Evropě. Na středním východě pro změnu vyhledáme a zničíme informační centrum teroristů, další várku rukojmích zachráníme v západní Evropě, mafií zkorumpovaného důstojníka zabijeme na zasněženém severu Evropy a finální misí je eliminace teroristů v uneseném letadle.

Likvidace nepřátel je ve všech těchto misích požitkem, různé typy vojáčků toho nevydrží moc, přesný zásah je nemilosrdně sráží k zemi. A tak větší squadra nepřátel se pod deštěm projektilů mění v kuželky na bowlingu. V misích, kde je třeba chránit nevinné rukojmí, je ovšem třeba na ně dávat pozor, neboť mylnou likvidací spřátelených postaviček hravě docílíme neúspěchu mise. Jako zpestření je v jedné misi proti nám nasazen bojový vrtulník, stejný prostředek si vzápětí povoláme proti nepřátelům na revanš.

Srocení lidu ve skladišti

Srocení lidu ve skladišti

Z toho, co jsme nyní vylíčili, se zdá, že Covert Operations jsou dokonalou modifikací. Ale je zde výše zmíněný háček. Jak se v zápalu boje rozohníme a přeženeme to s dávkováním projektilů do těl nepřátel, zjistíme, že po vyprázdnění zásobníků nikde nelze doplnit střelivo. Základní balíček zbraní a munice najdeme na počátku úrovně a z mrtvých nepřátel nevypadne dále nic. Takže pokud si náboje vyplýtváme, zbytek levelu je bez střeliva nedohratelný. Nevím, v čem je příčina, jestli jde o bug, či záměr autorů. Spíše bych si přisadil pro první možnost, protože pokud zneškodníme vojáka s bazookou, zůstane po něm krom krvavých zbytků taky jedna raketa. Kulky bohužel žádné.

Mnohé úrovně se dají na nižší obtížnost dohrát i se základní sadou střeliva. Ovšem ostřílení doomovští veteráni, kteří preferují velká kvanta nepřátel k likvidaci, budou zklamáni. Je otázkou, jak z této „šlamastyky“ ven, protože odvrhnout Covert Operations pro tuto lapálii je velká škoda, neboť až na tuto vadu je hra bez dalších chyb. Použití cheatu IDKFA sice dodá střelivo, ale i nepatřičné zbraně z původního Doomu, což hře na kráse také příliš nepřidá. Nejelegantnější možností je využití nastavení Edge enginu – lze nastavit možnost respawnu předmětů, takže asi po půl minutě se batůžek s municí a armorem ponechaný na počátku úrovně objeví znovu a s touto náloží munice se již tolik šetřit nemusí.

Co říci na závěr? Pokud jste tolerantní a odpustíte autorům hry problém s absencí munice, neváhejte, stahujte a zkoušejte. Jde o podobnou hru jako Twilight Warrior, nejde o žádný mod roku, tentokráte hra žádným vyznamenáním oceněna nebyla. Nicméně rychlá akce vás na hodinku či dvě spolehlivě zabaví.

Spřátelená palebná podpora

Spřátelená palebná podpora

Odkazy:

Download – upravený instalační balíček s nejnovější verzí Edge v.1.34

Covert Operations – oficiální stránky (nelekejte se chybové hlášky, ovládání stránek je v pravém horním rohu obrazovky, po vyhledání položky v rolovacím menu je ji pak třeba potvrdit tlačítkem Go!)

Oficiální download link se starší verzí enginu Edge

Edge – Enhanced Doom Game Engine (oficiální stránky)

Instalace:

Máte na výběr ze dvou možností. Na oficiálním download odkazu je k dispozici původní instalační soubor, který rozbalíte, do adresáře je nutno nakopírovat DOOM2.WAD a hra se spustí příkazem COVERT.BAT. Tato originální verze ovšem zahrnuje starší verzi Edge enginu.

Doporučuji proto stáhnout instalační balíček přímo z našeho blogu, je zahrnuta nejnovější verze Edge, která podporuje i širokoúhlé monitory a novější grafické možnosti. Instalace je naprosto stejná  – rozbalíte stažený ZIP soubor a do adresáře nakopírujete DOOM2.WAD soubor. Po spuštění (COVERT.BAT) si pak nastavíte grafiku, rozlišení, ovládání apod.

V letadle

Souboj v letadle

Ještě uvedeme cestu k nastavení v review popisovaného respawnu předmětů, abyste si hru užili bez komplikací a s dostatkem munice. V hlavním menu přepnout na OPTIONS, dále GAMEPLAY OPTIONS, dále možnost ITEM RESPAWN (až téměř dole) a nastavit jako ON.

Přeji příjemné doomení 🙂

No Comment.

Add Your Comment