2009
11.11

Autor:  The Doom 64 TC Team (2003)

Ať se nám to líbí nebo nelíbí, Doom se již nevyskytuje pouze na teritoriu našich domácích miláčků – PC strojů, ale pronikl i na jiné platformy. Jistě, PC je jeho “rodnou hroudou”, ale tak jak rostla popularita celého doomovského kultu, objevovaly se postupně konverze různých verzí Doomu i na jiné formáty. SNES, 3DO, GameBoy Advance, Sega 32, Sega Saturn, Atari Jaguar, Macintosh, Sony Playstation, X-Box 360, v podobě Doom RPG i na mobilní telefony (zdroj – MobyGames).

Další konzolí, na kterou byl Doom portován v produkci firmy Midway, je Nintendo 64, pod názvem Doom 64. Na rozdíl od dalších platforem, kde se tvůrci snažili spíše zachovat původní feeling hry, jsou zde oproti původnímu Doomu jisté rozdíly. Patrná je zejména vylepšená grafika, modely nepřátel jsou v pseudo 3D zpracování, najdeme větší sprity, rolující nebe, nové textury. Byli zahrnuti 2 noví nepřátelé a dokonce nová zbraň. Zvuky byly převzaty z PCX verze a připravena byla nová ambientní hudba. Hra obsahuje 32 nových původních levelů, vytvořených nejlepšími mappery najatými firmou Midway. Oproti původní hře byly bohužel vypuštěny některé nepřátelské postavy, hlavně díky limitům konzole Nintendo 64. Z negativních aspektů hry je nutno zmínit hlavně ovládání na původním ovladači konzole, které oproti klasickým periferiím na PC bylo pomalejší (zdroj – Doom Depot).

Možná se ptáte, proč tady básním o Doomu pro nějaké staré Nintendo. Pro nás je podstatné to, že nadšení modeři přetvořili tuto verzi pro PC, a hlavně to, že tato konverze je volně ke stažení. Jediné co bychom měli vlastnit legálně, je doom2.wad. Autoři vytvořili svou konverzi na Doomsday enginu, k původním 32 úrovním přidali navíc dalších 6 levelů, textury, zbraně i nepřátelé jsou ve vysokém rozlišení. Převzata je grafika, zvuky, hudba (dokonce ve dvou kvalitativních verzích), noví nepřátelé. Tedy prostě všechno, co bylo pro Nintendo verzi typické. Jediné co chybí, je multiplayer, díky jistým technickým obtížím. V roce 2005 byly ještě vytvořeny Outcast levely s dalšími 7 novými úrovněmi a dokonce i čtyřmi novými nepřáteli !

Původní Doom 64: Absolution jsme doposud prošli zhruba z jedné poloviny. Grafika je výborná, ačkoliv není plně 3D jako kupříkladu Quake, způsob výstavby úrovní vychází z původního Doomu, což je vidět zejména na mapě levelu. Doomeři zvyklí na své kostičky zde spláčou nad výdělkem, grafika je optimalizována pro vyšší rozlišení. Hudba je ambientní na pozadí, příjemně doplňuje napínavou atmosféru. Zvuky, zejména zbraní, trhají uši, myšleno samozřejmě v pozitivním smyslu. Zejména když se spustí rotační kulomet, tak je to pěkný hukot. Majitelé aparatur s kvalitními basy jsou zde ve výhodě.

Pokud bych měl hodnotit hratelnost, tak ji lze zařadit někam mezi Dooma a Quaka. Frenetická likvidace mutantů je podobná Doomu, stavba úrovní a celkový dojem je do určité míry odpovídající Quaku. Akce má spád, v designu úrovní nejsou žádná hluchá místa, jsou zahrnuty i různé secrety, které ale většinou nevyžadují proklepávání zdí a podobné manévry, na které jsou zvyklí hráči klasického Dooma. Klávesa pro použití či otevírání zde není nezbytně nutně potřeba, podobně jako v Quakovi se spínače a dveře otevírají, když do nich hráč narazí. Při hraní jsem si ji raději pro urychlení nastavil, jelikož někdy stlačení spínače chvíli trvá při použití výše popsaného manévru. Ve hře funguje mouse aiming, není zahrnuto skákání, jež ale není nutné. Po dohrání hry by mělo být zpřístupněno cheatem. Hra je na vyšší obtížnosti docela výzvou, časté jsou různé berserkové pastičky, kdy hráč zůstane zavřen v místnosti s hordou nažhavených nepřátel. Takže obtížnost je třeba volit uvážlivě.

Já osobně mám z celé hry velice dobré pocity a dojmy. Je třeba ocenit práci designérů hry, kteří bez nároku na honorář přinesli PC komunitě perlu z konzolové historie, jež by mohla zůstat v zapomnění. Někteří zarytí doomeři mohou prskat, že to není ten pravý Doom, což je pravda. Ale já si naopak myslím, že ty nováčky, co se starým Doomem nepřišli do kontaktu, by mohla novější grafika přivést k zahrání té staré dobré hry, která pomohla rozvinout žánr 3D akcí.

Takže přátelé, jestli si nechcete nechat uniknout perlu doomovských konverzí, mrkněte na odkazy. Doom 64: Absolution opravdu stojí za zahrání ! Stahujte z oficiálního downloadu na Doom Depot.

UPDATE (2/2012):

Tak jak plyne čas, tak i internetové odkazy mizí z pavučiny World Wide Webu. A tak bohužel i server www.doom2.net, na kterém se nacházely veškeré downloady pro Doom 64: Absolution na stránkách Doom Depot, zmizel zřejmě v prachu dějin. Takže jen pro připomenutí a z nostalgie jsem upravil níže uvedené a nedostupné odkazy z tohoto serveru informacemi z webového archivu. Bohužel downloady jsou většinou nefunkční. A tak jsem připravil ke stažení předinstalovaný instalační balíček z hloubi mého harddisku, obsahující kompletní Doom Absolution včetně Outcast levelů a hudebního doprovodu. Stačí balíček rozbalit, nejlépe do kořenového adresáře C: a následně si doplnit soubor DOOM2.WAD.

I vývoj Doom Absolution byl již ukončen a místo něj máme nyní k dispozici Doom64 EX. Jde ještě o věrnější zpodobnění původní konzolové hry pro PC, bohužel pro jeho spuštění je vyžadována ROM hry Doom 64 z konzole Nintendo. Což tedy vylučuje z legálního použití většinu běžných hráčů, nemajících někde na půdě nebo ve skříni starou konzoli, natož pak cartridge s originálním Doomem 64. Na oficiální stránce jsou k dispozici všechny potřebné informace.

UPDATE (7/2013):

Pavel Ullrich se pilně pustil do hraní a výsledkem je nová sada pěkných screenshotů ve vysokém rozlišení, kterými jsem nahradil původní obrazový doprovod převzatý z Doom Depot. Pro zájemce je níže připraven i balíček s kompletním souborem obrázků poskytujících obrázek o hře.

UPDATE (5/2014)

Server Doom Depot je zase funkční, a tak jsou odkazy upraveny do původní podoby. Doufám, že další editace již v budoucnu nebudou nutné.

Odkazy:

Download (Absolution + Outcast Levels)

Download (balíček pro Doombox)

Screenshoty – download

Doom 64- MobyGames popis

Review – Doom WAD Station

Doom 64 TC – The Doom Wiki

Doom Depot – úvod

Doom Depot – DOWNLOADS

Doom Depot – screenshots

Doom 64 – hudba v MP3 (včetně jiných konzolí)

Doom 64 TC – walkthrough

Videa – gameplay

Instalace:

Postačí rozbalit stažený instalační balíček do libovolného adresáře. Optimální je nainstalovat jej přímo do kořenového adresáře C: – tak jak je přednastaveno v instalátoru. Na mém počítači, pokud byly soubory nakopírovány jinde, se následně hra nespustila. Najděte si adresář: Absolution\Bin\Data\doom64\Auto\. Sem pak zkopírujte soubor doom2.wad a jeden z hudebních WAD souborů, které se nacházejí také na stránce s downloadem. Hra se spouští  pomocí souboru absolution.exe.

Zdroje:

Doom Depot, Moby Games, The Doom Wiki