2020
01.31

V posledním období se objevilo několik velice povedených hudebních kousků, které nejenže stojí za poslech, ale především mají větší či menší vztah k Doomu. Takže by určitě nebylo špatné, abych je alespoň v krátkosti přiblížil na stránkách našeho blogu.

Zoran Opera Universe

James Paddock, jenž je znám spíše pod familiárním nickem Jimmy, je spjatý s doomovskou komunitou jednak svými projekty v oblasti designu nových úrovní, zejména klasickým projektem Jenesis, a stand alone hrou Adventures of Square, jež v současnosti zahrnuje dvě epizody. Ale hlavním objektem jeho tvůrčí činnosti je hudební tvorba. Také v první řadě věnovaná Doomu, a tudíž je Jimmy podepsán pod hudebním doprovodem celé řady projektů. Asi nejvýznamnějším a stále aktuálním počinem je MIDI soundtrack pro epizodu Sigil od Johna Romera. Paddockův soundtrack je zahrnut ve zdarma dostupné verzi megawadu, komerční placená verze využívá hudbu od kytaristy Bucketheada.

Překvapením bylo pro mně oznámení na Facebooku o novém projektu Zoran Opera Universe, jenž je pro mě důkazem, že Jimmy má daleko širší záběr nežli MIDI skladby pro Doom. Jedná se o jeho společné album se zpěvákem Zoranem Cunjakem. Jimmy se na něm podílel jako spoluautor hudby a hráč na klávesové nástroje. Projekt směšuje žánr opery spolu s hard rockovou až metalovou hudbou. Zoran je školeným operním zpěvákem, pochází ze Slovinska a podobně jako Jimmy v současnosti žije v Austrálii.

Opera Universe prozrazuje Jimmyho kompoziční i instrumentální talent a celkem 9 skladeb představuje zajímavý hudební zážitek. Album bezesporu stojí na Zoranově operním zpěvu, podávaném v rozličných polohách, spolu s decentním pozadím kláves a říznými kytarami i bicími. Skladby jsou často pompézní, střídají se dynamické songy spolu s baladickými, délka alba je přiměřená, vynikající výkony hudebníků i perfektní zvuk posluchači poskytují skvělý hudební zážitek.

Zoran Opera Universe je k dispozici k poslechu na streamovacích portálech, např. na Deezeru či na YouTube. Pokud byste chtěli autory podpořit, album v digitální podobě zakoupíte na CD Baby.

https://www.youtube.com/watch?v=pG1PN5k6K7Y

 

Elguitar Tom – Beyond Hell and Earth

Norský kytarista Elguitar Tom je na stránkách našeho blogu pravidelně etablován. Zejména díky svému tvůrčímu zaměření – s oblibou totiž přepracovává originální songy Bobbyho Prince do moderního metalového provedení. Má na svém kontě již několik kompletních alb a o některých jsme již psali – třeba o “živém” Doom koncertu Knee Deep in Metal nebo charitativním albu na podporu Bobbyho Prince – DooM Medley (IDDQD for Bobby Prince).

Aktuálním počinem je album Beyond Hell and Earth. Pravidelní čtenáři a hráči si jistě vzpomenou na tento nedokončený stejnojmenný megawad pro Brutal Doom. Jeho vývoj bohužel “pomohla” ukončit toxická komunita kolem Brutal Doomu, jež ukradla autorovi některé jeho nápady a použila jej v modu Project Brutality. Elguitar Tom byl výhradním autorem hudby a bohužel po zrušení hry zůstal jeho soundtrack ležet ladem. Na Tomově kanále se objevilo jen několik videí s některými skladbami.

Naštěstí se Elguitar Tom rozhodl nevyužitý materiál vydat ve formě novinkového alba. Dostáváme k poslechu skoro 2 hodiny fantastického metalového instrumentálního nářezu ve formě původních autorských skladeb, které ukazují jak kompoziční, tak instrumentální talent autora. Dominují tvrdé songy, jež mohly krásně doplňovat akční nářez v megawadu. Některé jsou spíše pomalejší a atmosférické, ale samozřejmě s převážně kytarovým doprovodem.

Beyond Hell and Earth poskytuje výborný relaxační poslech, nebo jej můžete na pozadí poslouchat při hraní nedokončené hry, jež je bez hudby. Odkaz ke stažení WADu najdete v linkované recenzi výše. Album je k dispozici na streamovacích službách nebo na YouTube. Pokud hodláte podpořit autora a získat nejen hudbu v MP3, ale také cover obrázek a bonusy, můžete si album zakoupit na Bandcampu.

 

Spankraght – TSDITBOTC

Spankraght je belgickou dvojčlennou industriálně metalovou skupinou, sídlící v Antverpách. Její počátky sahají do roku 2015 a má na svém kontě zatím stejnojmenné EP. Nové připravované album skupina pojala ve velkém stylu. Uspořádala Kickstasterovou kampaň na podporu vydání CD, která byla úspěšná, a pro podporovatele jsou připraveny zajímavé odměny, včetně stylových boxů ve dvou velikostních verzích s bohatým obsahem.

Jako zajímavý bonus De Koewels, jeden ze členů kapely, připravil šestivelelovou epizodu pro Doom 2, jež je doplněna upravenou instrumentální verzí skladeb z alba. Této nabídce jsem nemohl odolat, jelikož originálních projektů není nikdy dost, a menší box jsem si pořídil. A jelikož mi balení již z Belgie dorazilo, tak si můžu album poslechnout již nyní, ačkoliv plánované datum vydání je avizováno až na 21. únor.

Thou Shalt Drown In The Blood Of Thy Children, jak zní celý název alba, je koncepčním projektem, pojednávajícím o apokalypse, jež postihla planetu Zemi. Lidstvo se samozřejmě postaví na odpor, ačkoliv bitva je předem ztracena. Album je tvrdé a směšuje výrazné kytarové riffy s dunícími beaty a elektronickými bicími, jež dotvářejí charakteristický zvuk kapely.

Vokály jsou pestré a na albu se podílí řada hostů, včetně asi nejznámějšího Zaka Tella, zpěváka skupiny Clawfinger. Vokalisté interpretují své vokální party v odlišných stylech podle svého hudebního zaměření, a tak se setkáváme s čistými zpívanými party přes growling až po rap. Dlužno podotknout, že převažují instrumentální party a vokálů je spíše méně. Album je povedeným nářezem a skladby stylově doplňují přiložený WAD, k němuž dokonale sedí.

Album oficiálně vychází 21. února. K dispozici bude na streamovacích platformách, ale předobjednat si je můžete již dnes na Bandcampu. Ať již v digitální či fyzické podobě ve formě  CD digipacku. Boxy momentálně k dispozici nejsou, ale po datu vydání bude ještě jejich prodej uvolněn.

Megawad Spankraght je zahrnut v boxových verzích na USB sticku. Od 1. března by měl být uvolněn k volnému stažení na ModDB, takže o něj nepřijdete a budete si jej moci naplno zahrát. Samozřejmě předpokládám vydání své recenze, protože hru podrobím testování a článek vyjde možná ještě v předstihu před oficiálním vydáním. Pokud hledáte bližší informace, najdete je na oficiálních stránkách kapely nebo na Facebooku.

 

No Comment.

Add Your Comment